Subiect: urasc barbatul
View Single Post
  #25  
Vechi 06.09.2010, 17:05:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Si eu ii urasc(nu pe toti,dar in general da)pt ca sunt mandrii,vor numai ei sa fie capul,noi nu avem nicio valoare decat ca masina de facut copii,pt ei nu avem dreptul la serviciu sau sa ne spunem parerea pt ca oricum ei iau decizia.Dar nu toti barbatii au aceleasi trasaturi.Marea majoritate sunt la fel dar...exista si barbati apropiati de biserica.
Citat:
În prealabil postat de felicitas Vezi mesajul
E un cuvant cam greu a uri barbatul, mai degraba cred ca majoritatea femeilor dispretuiesc barbatii, ura ar fi cam ultima treapta, si sincer chiar nu cred ca ura e solutia, dar cand te aflii in ispita e mai greu.

Măi, măi, atâta ură și dispreț față de bărbați vă încălzește cu ceva? Dacă vă face să vă simțiți mai bine, urâți-i, disprețuiți-i, oricum ura și disprețul sunt valori creștine (amândouă, văd că vă declarați ortodoxe). Mare ispita asta de a urî și disprețui. Și ura nu este soluția, ai dreptate dragă felicitas.

Cum să nu aveți dreptul la serviciu? Să vă spuneți părerea? Este cineva împotrivă? Care om cu scaun la cap se supără că femeia sa lucrează și întregește veniturile familiei? Iau ei înșiși decizia? Scutiți-i și luați și voi decizii să vedeți ce bine se vor simți când le mai luați din responsabilități și le veți împărți echitabil cu ei. O femeie independentă financiar e o binecuvântare pentru orice bărbat. Măcar pentru faptul că scapă de „mândria” de fi apăsat de preocuparea pentru ziua de mâine și grija de a se simți obligat să o întrețină numai pentru că este „masina de facut copii”.

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Ceea ce am vrut eu sa exemplific este ca mai exista si exceptii...rare dar exista.Oamenii nu sunt toti la fel,nici macar la biserica nu vei gasi toti oamenii credinciosi asa cum nici in lume nu vei gasi pe toti necredinciosi.

Nu știu pe ce îți bazezi acele afirmații, dar „excepțiile” de care vorbești, s-ar putea să-ți devină regulă cunoscând mai bine nu bărbații ci oamenii în general. Credincioși sau nu, oamenii sunt mânați din variate motive în relațiile cu ceilalți. Ce-ar fi să vorbim doar despre relațiile și observațiile pe care le avem personal și să ne ferim de generalizări care nu aduc nici un serviciu nimănui.


Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Numai ca barbatii cuminti si cu adevarat credinciosi si fara mandrie barbateasca se lasa greu vazuti(ca si fetele cuminti)si trebuie mai intai sa iti dai seama dupa ce criterii sa ii iei si ce asteptari vrei sa ai de la ei.
Lămurește-mă și pe mine cum e cu mândria bărbătească pe care nu o au unii bărbați. Ori e bărbătească și o au toți bărbații, ori nu există mândrie bărbătească la modul general și unii bărbați sunt cuprinși de mândrie.

„ce criterii sa ii iei si ce asteptari vrei sa ai de la ei” De la toți bărbații sau de la bărbatul visurilor tale?

Ca o regulă de bun simț (mult enunțată, puțin asumată): să vedem mai întâi ce putem face noi pentru ceilalți și nu ce fac ceilalți pentru noi, indiferent că sunt bărbați sau femei.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote