Subiect: Nihil sine Deo.
View Single Post
  #2  
Vechi 27.06.2011, 16:36:00
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scutariusilviu Vezi mesajul
Probabil ca unii dintre voi ati auzit de aceste cuvinte latine "Nihil sine Deo" care inseamna Nimic fara Dumnezeu. Asadar, pentru cei care cunosc ceva despre aceasta afirmatie as dori sa scrie aici un mic istoric. Nu stiu multe despre asta, dar as dori sa aflu. Initial stiam ca a fost scris pe steag-ul Moldovei de catre un domnitor care nici nu era moldovean. Dar e posibil sa stiu gresit. Deci, ce spuneti?
motto-ul latin "nihil sine deo" tradus
prin “Nimic fara Dumnezeu”, dateaza de undeva din secolul al XIX-lea. Atunci familia de Hohenzollern-Sigmaringen l-a trecut pe blazonul sau vechi de cateva sute de ani pentru a inlocui o alta formula “Hie guet Zollere allwege”, adica “Am fost intotdeauna buni Zollerni”
Dupa abdicarea lui Alexandru Ioan Cuza in 1866, tronul ii este oferit, de catre elita politica a Romaniei, lui Karl Eitel Friedrich, cunoscut in istoria noastra sub numele de Carol I . Odata cu acesta insemnul dinastiei germane isi face aparitia si in heraldica noastra. Timp de aproape opt decenii, intre 1866 si 1947, dictonul latin va fi simbolul si crezul sistemului nostru politic. Chiar si dupa ascensiunea comunistilor, atei, la putere, “Nihil sine Deo” a mai ramas in unele locuri, ca de pilda in sala armelor din Castelul Peles http://lenusa.ning.com/group/fabulat...ource=activity
Reply With Quote