View Single Post
  #6  
Vechi 25.11.2013, 22:06:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit "Rabdare, rabdare, rabdare!..."

Eu cred ca primul lucru pe care trebuie sa-l avem in vedere in astfel de cazuri, ar fi acela ca, cel ce intreaba, sa primeasca un sfat de folos. Dumnezeu lucreaza diferit cu fiecare dintre noi. In cazul Parintelui Arsenie Boca, au fost si intamplari cand unii au alergat dupa senzational si au ajuns sa-L cunoasca pe Dumnezeu mult mai bine decat cei mai fideli aparatori ai sfinteniei Parintelui... Marturisesc ca, spre rusinea mea, pana in 2009 n-am stiut nimic de existenta lui, iar cand am aflat, am spus ca trebuie neaparat sa ajung la mormantul lui, ceea ce s-a si intamplat. Nu stiu daca pot sa spun ca am simtit ceva deosebit, desi, in urma celor citite, chiar m-am asteptat sa simt "ceva". Mai tarziu am inteles ca sfintii nu ofera celor ce cauta oricum, ci celor ce se smeresc in cautare. Totusi, o "lectie" tot ne-a dat-o. Intentionat am lasat aparatul de fotografiat la masina, fiindca nu doream sa fiu tentat sa "ma laud" cu crucea de pe mormantul lui. Sotia insa, inainte de a ne retrage, a dorit sa ia cu ajutorul telefonului, cateva imagini. Acasa am constatat ca toate pozele din concediu, facute cu acel telefon, au fost de nerecuperat. Deci, inclusiv cele de la mormant. Nevrednic cum sunt... nici nu m-am mirat!...
Fratele Sergiu nu trebuie ironizat. As fi tentat sa spun ca si noi am fost ca el, dar nu-i exclus ca, cel putin din punctul meu de vedere, el sa fie cu mult mai ostenitor si mai placut lui Dumnezeu. Iar daca nu acum, nu putem sti ce rezerva viitorul oricaruia dintre noi.
Ca si sfat: frate Sergiu, nu cauta astfel de raspunsuri, ci intreaba-L pe Dumnezeu, iar El ti le va oferi intr-un mod cu totul inedit. Altfel s-ar putea sa nu-ti placa ce auzi si sa pierzi si ceea ce aveai deja in inima ta: nadejdea! Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote