View Single Post
  #19  
Vechi 21.02.2014, 23:34:57
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

As vrea sa nuantez un pic fata de exemplul lui Zaharia.

Eu inteleg faptul ca putem pomeni ortodocsi pe pomelnicul de la Maslu, chiar daca nu sint prezenti la Maslu - si nu in sensul ca o asemenea pomenire ar face ca Taina Sf Maslu sa fie valida si pt ei (intrucat Sf Maslu se face doar pt cei prezenti, pomeniti si unsi de preot cu untdelemn sfintit - asa cum spunea si parintele), ci in sensul milei lui Dumnezeu (exemplul femeii cananeence), ca nici o rugaciune pt cineva nu este trecuta cu vederea de Dumnezeu ci, in felul in care va randui El, tot ii va milui si pe aceia (intrucatva, tot ii va ajuta si pe ei, pt ca mila lui Dumnezeu este mare).

Nu mai sint insa de acord cu continuarea de a pomeni la Sf Maslu si oameni de alta crediinta:

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
lucru intilnit chiar si in ziua de astazi mai ales in Ardeal, dar nu n umai, unde la aceasta puternica sf. taina vin si crestini altii decit ortodocsii, tocmai pt ca stiu puterea acestei taine si veridicitatea ei.
Nu stiu unde in Ardeal a intalnit asa ceva (prin partile din Ardeal pe care le cunosc eu, nu am intalnit un astfel de obicei, ba din contra, ortodocsii sint f bine catehizati in crediinta noastra ortodoxa si nu fac ciorba interconfesionala sau alt fel de confuzii), insa o asemenea practica (de a pomeni persoane de alte religii) la Sfintele Taine nu este de loc canonica (nici valida). Cum ar putea cineva care nu are comuniune harica (un protestant de ex care nu a primit Harul de la Botez) sa sa participe, sa aiba partasie cu Harul si Sfintele Taine, cand acela nici nu crede in asa ceva?

Pina la urma, chiar si la Liturghie au voie sa participe fizic doar in prima parte (a catehumenilor), pina la "cei chemati iesiti"...
Iar daca vor crede si vor dori sa vina la noi la ortodocsi, atunci dupa ce se vor boteza vor putea sa participe la intreaga liturghie, precum si la celelalte Taine
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.02.2014 at 01:38:54.
Reply With Quote