View Single Post
  #14  
Vechi 24.07.2009, 19:03:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dorin, nu inteleg de ce sarim sa judecam fara sa privim in detaliu de fapt care este esenta acestei masuri. Tu zici ceva si gata corul forumului sare cu pregatirea primirii Antihristului!

Mie mi se pare o masura de bun simt, mai ales ca ei nu au lingurita care este immuiata in vinul care are calitati dezinfectante datorita alcolului. Catolicii nu pun la indoiala Taina in sine ci sanatatea celui care-i sufla in miini.
1. Nu am judecat. Am cautat sa dau un simplu sinonim la titlul topicului. Nu am privit problema fara sa caut in detaliu. Iti spun doar atat: "In leprozeria de pe o insula a Brailei, un preot locui neincetat, fara sa ia lepra. Era singurul om fara lepra de acolo." Cine are urechi de auzit sa auda, Andrei.

2. Afla draga Andrei ca vinul nu a fost ales pentru ca ar fi "dezinfectant". Are sau nu are calitati dezinfectante, aceasta este ultimul lucru la care se va gandi credinciosul ce simte ca acolo este Hristos. Acela care nu simte nimic, avand inima moarta, da, va vedea baba din fata lui, care a supt bine lingurita aceea mica, cat si copilul bolnav din'naintea ei.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu nu am intilnit niciodata o asemenea remarca rautacioasa din partea catolicilor adresata preotilor ortodocsi. Oare ce ne face sa fim asa de lipsiti de respect fata de fratii nostrii? Oare o fi deznadejdea? frica, dezamagirea in ce avem de fapt NOI, foarte frecvent in ograda noastra? Se spune ca raul cel vedem in aproapele nostru, este de fapt oglindirea noastra
3. Cauta, de vrei sa afli cu adevarat, sa imi citesti postarile. Vei fi surprins de cat nu imi place sa ma iau de catolici ori ne'ortodocsi. Lupt mult cu cei care lovesc in ei, ca in niste lepadaturi, cand de fapt tocmai aceia sunt "oaia cea pierduta" pentru care Hristos isi lasa turma, spre a o afla prin prapastii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote