Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #30  
Vechi 04.04.2009, 18:40:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din tot acest talmes-balmes creat de o contradictie care intriga intr-atat persoana care a deschis topicul,am inteles ca,de fapt,aceasta le are cu talcuirea bibliei atat de mult incat nu poate nici in ruptul capului sa-si vada de treaba ei,mai ales in situatia in care chiar este detasata de subiectul in sine.
O situatie de sterilitate poate avea multi factori,care nu este neaparat sa tina de femeile in cauza,cat si de sotii lor,care,chiar daca aparent sunt sanatosi,ei pot fi sterili din diferite cauze nutritionale,hormonale,genetice...ori spermatozoizi lenesi,etc.La inceput mi s-a parut Cristina o femeie destul de matura,insa cand a dat-o cu "pedeapsa" de sterilitate la care "neinfranarea" de-a astepta perioada casligiului pentru nunta,le-a supus,deja mi-am schimbat parerea,fiindca,eu consider ca atunci cand atribui o pedeapsa pentru niste situatii,practic,relative,atunci deja esti pe taramul habotniciei si-a primitivismului,care nu prea au legatura cu rationamentul ori credinta reala.
Nu inteleg de ce atata intriga pentru acest subiect,pentru ca s-a simtit infocarea descrierii lui,in asa masura incat sa fie inteles dispretul pentru o astfel de atitudine.Pana la urma,nu stiu care este problema dumneavoastra in aceasta situatie,oamenii traiesc precum doresc,mai ales atata timp cat nu lezeaza pe nimeni,iar,atata timp cat preotii respectivi au savarsit o astfel de dezlegare,atunci chiar nu sta in competenta unei "prietene" sa judece vehement aceasta atitudine.
Intotdeauna am fost de parere ca numai oamenii necredinciosi si mandri se smintesc,fiindca in subtilitatea asa zisei credinte a lor,sta pitita o mandrie evidenta care-i impiedica sa inteleaga lucrurile si dincolo de ei insisi.
Cat despre repetarea cununiei,doar pentru ca aceasta s-a savarsit in post....mai mare aberatie ca asta nici ca am auzit.Poate ca nu ati inteles ca preotul are un jug de dus,si anume acela al binecuvantarilor si dezlegarilor fata de sufletele care le coordoneaza,iar binecuvantarea lui este mai presus de fiinta,se sfinteste de la sine prin har.
Asadar,Cristina draga,stai linistita,nu-ti va cere nimeni socoteala pe lumea cealalta...de ce viata vecinului este altfel,iar daca iti pasa cu adevarat,roaga-te pentru acestia,poate ca sunt mai inconstienti,sau mai neputinciosi,prin maturitatea pe care o ai trebuie sa le ingadui sa existe si acestia sunb soare,sub soarele pe care ei insisi il percep,asa cum si individualitatea ta la fel,fiindca Bunul Dumnezeu le stie pe toate,si mai presus de orice,judeca lucrurile dincolo de imaginatia noastra.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote