View Single Post
  #10  
Vechi 20.11.2011, 19:33:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Mereu vad pe forum si aud in viata reala despre voia lui Dumnezeu, despre predestinare, despre faptul ca noi avem deja soarta hotarata de Dumnezeu
Dragul meu, Biserica invata ca predestinare nu exista. Adica Dumnezeu nu hotaraste soarta omului dupa bunul plac. In toate cazurile, soarta omului este hotarata de omul in cauza(ai avut o viata desfranata, cu mai multi parteneri? atunci asteapta-ta la cancer de col! ai facut avorturi? atunci asteapta-te la boli grave ale aparatului genital, fumezi ? asteapta-te la boli ale sistemului respirator si pulmonar.) Bolile, de cele mai multe ori, isi au radacina in pacate. Domnul respecta librul albitru.Sunt cazuri in care parintele isi sfatuieste copilul sa ramana acasa, sa nu mearga in compania persoanelor dubioase: in drum spre discoteca, din cauza soferului turmentat masina sufera un grav accident rutier in care mor toti pasagerii. E vina Domnului ca au murit tinerii? Nu! e vina lor: ca au consumat bauturi si s-au urcat la volan, ca nu au ascultat de parinti. Exemplele pot continua...
Daca Domnul ingaduie boala, tu trebuie sa te rogi. De ce? In primul rand, ca mult mai usor suporta boala un om care are nadejde in Domnul. In al doilea rand ptr ca tocmai acolo, in boala omul se intalneste cu Domnul.
din pacate, nu toti bolnavii se mantuiesc. Si asta ptr ca multi isi duc boala cartind, manindu-l pe Dumnezeu.
Daca esti nefericit in viata de familie, se datoreaza de cele mai multe alegerii personale. Din ce mediu iti alegi sotul/sotia? In urma caror criterii? Frecventeaza acela Biserica? Se spovedeste, impartaseste? Iubeste rugaciunea?
Dar noi nu ne mai alegem sotii asa: impulsul de moment, atractia fizica sau starea materiala par singurele criterii in alegerea sotului. Si atunci, e de vina Dumnezeu ptr nefericirea noastra?
Elevul daca nu invata, e de vina Dumnezeu ca el ramane corigent?
Si lista poate contina......
Citat:
Daca acest lucru este adevarat total, atunci Dumnezeu ne-a facut degeaba cu libera vointa, daca el ne hotaraste soarta de la nastere..... Daca noi ne dorim mult un lucru si alta e voia lui Dumnezeu, atunci pentru ce mai e necesara rugaciunea???[/qupte] de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
De cele mai multe ori voia lui Dumnezeu e diferita de voia noastra, ptr ca el vede toate lucrurile de undeva de Sus.
La insistentele omului, Domnul isi modifica planul si ii da omlui ceea ce cere. Doar ca o dorinta aparent inocenta poate avea multiple cunostine negative pe termen lung. Spre ex, iti place un anumit baiat/ fata, ti se pare perfect si ti-l doresti ca sot. Il rogi insistent pe Domnul sa va uneasca. Si iata ca lucrul se implineste. Dar dupa casatorie apar certurile, nemultumirile, divortul.
Noi nu stim ce sa cerem. De aceea cel mai bine sa e cerem sa se faca voia lui Dumnezeu.
Alteori, dintr-o dragoste prea mare, Domnul nu ne indeplineste rugamintea (stiind cata durere ne va aduce pe termen lung aceasta implinire a voii noastre).
Citat:
de ce trebuie sa ne mai rugam pentru unele dorinte daca Dumnezeu deja stie ce avem nevoie???? Doamne ajuta!!!
Din neputinta. Ca asa ne-am invatat sa-i tot cerem lui Dumnezeu.
personal cred, ca daca ne-am ruga doar ptr cele necesare spre mantuire:curatirea sufletului de pacate, inmultirea dragostei fata de Domnul si fata de semeni, mantuirea noastra si a celor de langa noi,Domnul s-ar ingriji de cele necesare trupului, .
Iar daca atunci cand am ajunge la o rascruce i-am cere Domnului ajutorul sa alegem drumu cel bun, Domnul Ca un Atot milostiv ni l-ar arata.
Rugaciunea e ca dialogul intre soti: daca acesta nu exista, casnicia se destrama(si atatea casnicii se destrama in ziua de azi).
rugaciunea se imparte in trei cate categorii:
1. de slava
2. de multumire
3. de cerere
Or noi, de cele mai multe ori ne rugam doar cu de-a treia rugaciune. Daca am incepe intai sa-l laudam pe Domnul, apoi sa-i Multumim ptr toate cate ne da In inima noastra s-ar instala bucuria si pacea. Si daca le implinim pe acestea doua, cu siguranta Domnul se va ingriji de nevoile noastre.

Asadar, dragilor sa nu intrerupem dialogul nostru minunat cu Domnul, ca atunci cand rugaciunea va inceta, va inceta si dialogul cu Dumnezeu si inima noastra va incepe sa inghete pic cu pic! caci fara Soarele Hristos ne transformam cu totii in sloi de gheata!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 20.11.2011 at 19:38:15.
Reply With Quote