View Single Post
  #51  
Vechi 21.11.2011, 00:24:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Domnule Dragomir,sa stiti ca eram aroape sa va dau dreptate,ce moment istoric nu? :)
Nu aveți cum să îmi dați dreptate sau, în ziua în care îmi veți da dreptate, nu veți mai fi calvinist, ci catolic.

Citat:
dar...oamenii nu se nasc cu capacitati egale.Toti stim asta desi ne este frica sa o spunem.Unii aud si curata,altii ramin morti.Liberul arbitru este dependent de capacitate,
Ce înțelegeți, mai exact, prin "capacitate" ? Adică putere a minții ? Dacă e așa, concluzia e eronată și vedem bine asta din practica de zi cu zi. Ar însemna că toți cei cu IQ peste sută să fie lui Cristos următori, iar cei sub sută să fie păcătoși, atei, infideli sau pur și simplu oameni fără angoase metafizice. Or, nu e așa. Dintre sfinți, puțini au avut altitudinea intelectuală a câte unui Pavel, Ioan Gură de Aur, Toma din Aquino. Marea majoritate au fost pescari ignoranți precum Petru, ciobănițe analfabete precum Ioana d'Arc, ori călugărițe la nivel de cateheză primară precum Maica Tereza.
Dar, poate că totuși nu asta aveți în vedere când spuneți "capacitate". Atunci, ce anume ?
Citat:
Eu tot speram sa aud cuvantul magic,cel care face totul posibil,trasformarea...are un nume:Sfantul Duh.Fara EL,pa si pusi transformare (a se vedea roadele Sfantului Duh in Biblie).Iar EL nu vine de la om, nu actioneaza la fel in toti si nici macar in toti...[i]toti stim asta :)
Când v-am vorbit (în pilde) despre Soare, se înțelege că razele lui sunt grațiile, iar Duhul Sfânt e Soarele însuși. Nu acționează la fel în toți ? Îmi pare rău, Soarele strălucește pentru toți. E adevărat, a spune că Soarele strălucește pentru toți nu e același lucru cu a spune că Soarele strălucește în toți. Una e să spunem "grația operează" și alta este să spunem "grația este eficientă".

Ați auzit de marele chirurg Juvara ? A fost un dumnezeu al chirurgiei. Totuși, a avut și el un teribil eșec. Un pacient pe care îl operase i-a murit la foarte scurt timp după operație. Omul suferise o intervenție pe intestin. Cu iuțeala, minuția și răbdarea care se îngemănează la așii scalpelului, Juvara i-a îndepărtat părțile compromise din vintre și i-a cusut la loc bucățile de intestin sănătoase. Operația, care a durat ore bune, era magistrală. Dar omul, fungind din spital, s-a dus direct la o nuntă, unde a servit fasolică cu ciolan, pesemne ca să sărbătorească succesul operator. Ansele intestinale, paralizate de stressul anestezic și operator, sub acțiunea produșilor de catabolism ai fasolei s-au umflat, au generat o imensă presiune și cusăturile recente, oricât de bine făcute, nu au rezistat. Autopsia a confirmat un intestin plesnit.
Acuma, stau și mă întreb: oare cel mai bun fiu al chirurgiei românești nu îi opera la fel pe toți, ori îi predestina pe unii refacerii, iar pe alții să le plesnească burta pe dinăuntru ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.11.2011 at 01:14:40.
Reply With Quote