Subiect: pelerinajul
View Single Post
  #4  
Vechi 04.11.2006, 13:45:55
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Continuare la pelerinajele care mi-au marcat existenta:

3. Pelerinaje in Grecia. Dumnezeu a randuit sa merg de mai multe ori in Grecia si de fiecare data ajungeam in Insula Eghina (e la o ora de drum cu vaporul de Atena). Aici se afla Moastele Sf. Nectarie. Sunt valuri si valuri de pelerini la acest Sfant contemporan. I-am vazut si camera in care locuia, extrem de simpla: pat, masa, niste carti si cateva icoane, din care una pictata dupa cum si-a dorit-o el. La Atena aveam Moastele Sf. Filofteea, ale Sf. Cabasila si ale unui Episcop omorat de turci in perioada turcocratiei (i-am uitat numele). Langa Atena am mers la Sf. Efrem, la SF. David si la Sf. Ioan Rusul (insula Evia). Acestia au moaste intregi.

Apoi am ajuns la Patras, unde m-a cucerit Sf. Apstol Andrei cu mireasma Moastelor. Am vazut si crucea pe care a fost rastignit. Se poate cobori si in locul unde a fost rastignit pe crucea in forma de X. Din Patras se ia vaporul si se face un mic tur pe la Sf. Dionisie (insula Zakintos) si pe la Sf. Gherasimos (insula Kefalonia), Moaste intregi si la unul si la altul, cu multe minuni facute.

Am mai ajuns intr-un alt pelerinaj la Meteore, unde sunt particele de Sf. Moaste cam in toate manastirile. Aici dupa ora 18-19 toti laicii parasesc manastirile, ca sa poata monahii sa aiba putina liniste. Asa ca a fost cam o cursa contra cronometru, mai ales ca au si o pauza de pranz...Dar e extraordinar sa vezi monahi care stau (si acum) pe la jumatatea inaltimii unei meteore (ca o stanca f inalta) si se roaga acolo. Au lasat chiar totul. NU ai cum sa urci pana acolo; se vede o scarita din sfoara si lemne, pe care ei si-o ridica cand ajung sus. Am mai intrebat in stanga si-n dreapta cum traiesc acei asceti? In general nu coboara decat din cand in cand pt a merge la Sf. Liturghie si a se spovedi. In rest, numai rugaciune si asceza...paine, apa si poate fructe uscate sau seminte... E extraordinar.

Apoi am mai ajuns la Tesalonic, unde sunt Moastele Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir (am coborat sub Biserica actuala, in locul unde erau Moastele Sfantului ingropate si izvorau mir; acum ele se afla in Biserica, dar in subteran se mai vede acea dara de mir si o mireasma care te imbie la Sfintenie...). Mai sunt si Moastele Sf. Grigorie Palama (mare teolog care a scris despre energiile create si necreate, cunoasterea catafatica si apofatica a lui Dumnezeu, etc) si ale Sf. David din Tesalonic (un SFant care a stat in copac, un Sfant mai special sa zicem). Nu va apucati acum sa va "cocotati" prin copaci, ca nu asta duce la sfintenie! :D

Am ajuns si la Sf. Spiridon, in insula Kefalonia (Corfu). La fel, moaste intregi, care au facut minuni pana si cu mine. Am ajuns seara la Biserica. Nu ma asteptam sa mai fie deschis, dar am mers pana acolo...era chiar la sfarsitul slujbei, cand oamenii se inchinau la Sf. Moaste. Eu stand la coada, tot cu gandul la cele lumesti...ma gandeam unde o sa stau peste noapte, chiar incepusem sa-mi fac probleme, fiindca era cam 8 seara si nu stiam unde as gasi un hotel sigur, unde voi manca, etc. Cand imediat dupa ce m-am inchinat la Sf. Moaste, jumatate cu gandul la "ce voi face in noaptea aceea?", aflu ca voi merge la familia Preotului peste noapte. Preotul care slujea acolo, casatorit cu o romanca, m-a identificat ca sunt romanca si astfel am avut cele mai bune conditii din tot pelerinajul...mancare cu specific local la ei acasa, mi-au lasat cheile de la casa prietenilor lor ca sa stau acolo (ei nu aveau f mult loc la ei, fiindca aveau si copilasi), am vizitat insula cu ei, apoi a doua zi m-a dus Preotul sa vad Moastele intregi ale Sf. Teodora, Imparateasa care a luptat impotriva iconoclasmului, si Preotul mi-a deschis racla sa vad Moastele Sfantului Siridon. Am avut asa o senzatie ca zambea. Nu va spun ca m-au asteptat 2 pungi de provizii pt drum, icoane si tot felul de alte daruri de la aceasta familie. Dumnezeu sa le rasplateasca iubirea! Cred ca si Sfantul a avut ceva contributie la toata "afacerea" asta...si de aceea radea "pe sub mustati". :D

Reply With Quote