View Single Post
  #16  
Vechi 29.01.2013, 00:32:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.Astept cu interes raspunsurile voastre.
,,Multi oameni isi trambiteaza bunatatea; dar cine poate gasi un om credincios?"(Pilde 20:6)..dvs fiti credincioasa si impliniti ce a spus Dumnezeu: ,,.. imparte-ti painea cu cel flamand si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost; daca vezi pe un om gol, acopera-l, si nu intoarce spatele semenului tau.Atunci lumina ta va rasari ca zorile, si vindecarea ta va incolti repede; neprihanirea ta iti va merge inainte, si slava Domnului te va insoti.....daca vei da mancarea ta celui flamand, daca vei satura sufletul lipsit, atunci lumina ta va rasari peste intunecime, si intunericul tau va fi ca ziua in amiaza mare!Domnul te va calauzi neincetat, iti va satura sufletul chiar in locuri fara apa si va da din nou putere madularelor tale; vei fi ca o gradina bine udata, ca un izvor ale carui ape nu seaca."(Isaia 58).Dumnezeu sa va lumineze calea.
Reply With Quote