View Single Post
  #30  
Vechi 25.01.2015, 15:59:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din perspectiva mea discursurile Mantuitorului sunt foarte dificil de incadrat intr-o schema fixa. Intradevar, in multe momente, a spus lucruri foarte direct si foarte clar,adresandu-se unor oameni simpli,precum taranii evrei din Galilea. Este logic sa presupunem ca acele discursuri au fost spuse intr-o maniera ce permitea intelegerea lor cat mai simpla si directa, altfel ar fi fost doar niste discursuri fascinante pt istorie dar incomprehensibile pt destinatarii lor de atunci. Insa in alte situatii s-a adresat unor oameni invatati dpdv teologic, care aveau exercitiul interpretarii Torei. De foarte multe ori a folosit parabole iar acestea aveau particularitatile lor lor in lumea de atunci. In alte situatii s-a adresat cercului restrans de ucenici si textele NT arata ca nici acestia nu au inteles mereu despre ce era vorba cu claritate. Exista o anumita importanta a contextului si destinatarilor si cred ca mai este o problema: reactia celor care le-au auzit. De exemplu marea majoritate a celor care au auzit predica de pe Munte erau oameni simpli care apoi s-au intors in satele lor, nu a urmat un exod al populatiei, care sa abandoneze tot si sa plece dupa Mantuitor.Acei oameni, daca ne raportam strict la acel discurs exceptional, s-au intors la viata lor de zi de zi, evreiasca, probabil au mers in continuare la sinagoga. Ei nu au auzit in acel discurs ce au auzit fariseii in alte ocazii, nu stim cum au aplicat aceea invatatura si ce s-a intimplat cu ei mai departe, cel putin din perspectiva textului. Cel mai probabil ei au perceput discursul ca unul deosebit de tot ce stiau intr-un anumit sens dar un discurs in interiorul iudaismului in care traiau. Nu cred ca si-a imaginat vreunul evolutia ulterioara a evenimentelor. S-ar putea sa fie o foarte mare diferenta intre modul cum intelegeau ei, in contextul lor, si noi, dupa 2000 de ani de evolutie teologica a evenimentelor. Este foarte dificil sa-i judeci dupa criteriile noastre si asta genereaza, pe cale de consecinta, probleme de hermeneutica. Eu de exemplu cred ca primele comunitati crestine nici nu-si imaginau ca istoria va mai dura atat sau ca omul va zbura efectiv prin spatiu avand si o Biblie cu el, intr-o nava spatiala. Cumva cred ca toti au incercat sa inteleaga discursurile conditionati, intr-o anumita masura, de contextul lor. In acest caz este foarte dificil sa imparti intelegerea textelor in cadegorii fixe. Ce am spus sunt doar opinii personale si trebuie tratate ca atare.
Reply With Quote