View Single Post
  #205  
Vechi 27.08.2015, 00:16:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Ok.
Dark Council a aprobat raportul meu in sedinta plenara, deci:

M-am gandit mult la problema dureroasa expusa demult de Mihai, in multe forme, de cand era Erethorn. Cred sincer ca Dumnezeu este drept. Si eu cred similar cu Mihai, insa cu multe amedamente. Pur si simplu, rezolvarea este...aproapoe dureros de simpla. Si ma refer la prima data cand a pus Mihai problema, de pilda "om evlavios in Rai, membri pacatosi ai familiei acestuia in Iad: este Domnul nedrept?". O sa radeti, dar va intreb pe toti, inclusiv pe Mihai: ce sau cum simtiti cand visati? Nu, nu am luat-o razna. Sa ne gandim la trei aspecte: primo, la versetul care spune ca dupa Restaurare, "Domnul va sterge orice lacrima din ochii lor"; secundo, la faptul ca deseoti viata asta este definita ca un vis in raport cu Viata; tertio, deseori in visele din viata muritoare, nu ne mai gandim la identitatea noastra din timpul zileri, la cei dragi, etc. Cu alte cuvinte, intr-un Univers in care raul este absent, Mihai, vei/vom uita toti rauk, da, inclusiv de rude ajunse Jos. Intelegi pdv-ul meu?
Pdv-ul tău este că Dumnezeu ne va da un drog, al cărui efect vor fi: 1. că ne vom simți foarte bine; 2. Că vom uita de aceia pe care i-am iubit, și care acum se simt foarte rău.

E ceva incorect în interpretarea mea ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote