View Single Post
  #30  
Vechi 23.11.2008, 06:27:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi88 Vezi mesajul
din punctul de vedere al informatiei nu conteaza daca este vorba de realitate sau nu, atata timp cat sistemele sunt echivalente,

momentan diferenta majora este din punct de vedere cantitativ, realitatea "lucrand"(singura fara ajutorul vre-unei zeitati pe baza unor legi descoperite sau nu) cu o cantitate mult mai mare de informatie

eu inteleg de ce voi nu intelegeti, de ex teoria evolutiei, si stiu ca "leacul" este o munca masiva perseverenta de documentare si intelegere ,care ar trebui sa dureze minim cativa ani , informatia se gaseste gratis si din plin , problema este filtrarea ei ... nu orice se gaseste pe internet este si valid stiintific

intradevar este mult mai greu dupa o anumita varsta sa inveti , sa aprofundezi lucruri noi
dar nu-i imposibil, trebuie doar sa doresti constant acest lucru

oameni de stiinta incep si ei la fel ca evolutia,... de la usor la complex. ()
mai intai simulezi o celula, apoi un organism,
de ce aveti pretentia sa fie dezlegat asa pe loc misteru a 1 miliard de ani de evolutie
in care 600 de milioane umpluti numai cu organisme monocelulare
http://en.wikipedia.org/wiki/Geologi...od#Terminology
Toate aceste "mistere"care avem ( vezi eu nu spun aveti) impresia ca le vom descoperi , fac parte dintr o lucrare unica , de neegalat, a Creatiei, ce s-a desavarsit în 6 zile. Nu stiu daca este vorba de intelegere sau rabdare, dar cati Cristi ca tine si ca mine vor avea timp in scurta viata de aici sa se bucure de descoperirea unor Taine ale Creatiei ? Din punct de vedere stintific suntem la fabulosul procent de max. 0,1% din tot ceea ce am dori sa aflam. In ritmul asta stupefiant , cam cate generatii de Cristi vor mai veni , ca macar sa ajungem cu intelegerea si "descoperirile" macar la 1% ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote