View Single Post
  #49  
Vechi 15.06.2011, 23:34:09
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar daca postez mai rar totusi sunt suficient (pt. mine suficient) de prezent pe forum lecturind multe subiecte puse in discutie .
Mie mi se pare ca valoarea subiectelor puse in discutie involueaza in timp , dar s-ar putea ca totul sa fie doar subiectiv. dar totusi, atunci cind intru , nu intru sa pierd vremea, ci urmaresc subiectele dar mai ales userii. Ii urmaresc indeaproape , obisnuind sa tin minte si alte multe interventii ale lor .
In acest fel , pt. mine, userii s-au segregat repejor in seriosi , cititi, traitori, practicanti, rezervati si cu interventii valoroasesi ... si restul lumii .
Aici , la restul lumii, am avut ocazia sa vad cele mai bizare moduri de gindire si de traire . Si spun bizare, asa ca un termen generic si atotcuprinzator .
Asa am avut lesne ocazia sa vad useri la care dupa ce am dat la o parte risipa de har sau de smerenie pe care o profereaza la tot pasul , ori felicitarile si binecuvintarile fata de simpatizanti , ori piosenia cabotina si smerenia mindra de care nu se sfieste sa faca risipa nu prea mai ramine mare lucru pe care sa-l apreciezi. Am vazut useri patimasi si fixati intr-o idee atit de tare incit numai ispititorul , dind cu ei de pamint, a reusit sa-i dea pe fata si probabil ca insasi caderea lor sa ii trezeasca si sa le fie de folos .
Si spunind toate acestea ma gindesc desigur sora si la dumneata care cu vreo jumatate de an in urma erai stindardul luptei pt. nejudecarea aproapelui , postind eroic si documentata dupa propriile pareri ca nimeni nu are voie sa judece aproapele, ca acesta este o porunca dumnezeiasca ... si cite si mai cite pe aceasta linie .
Toate acestea pina te-a incurcat atit de tare ispititorul in postarile lui Traditie1 despre nefrumusetile patriei (postind impotriva lui Cristi cel ce posta multe, multe poze din frumoasa Romanie) incit ai judecat si ai dat cu barda in Traditie de numa-numa ! Sigur, ti-ai cerut scuze (un gest lumesc !) dar pacatul era deja savirsit iar pozitia , suficient de ridicola .

Mergind mai departe cu observatiile , pot spune despre mine ca am postat de nenumarate ori ca ,,iubirea aproapelui" este o virtute mare dar ea nu exista singura , nu este absoluta, nu este singura suficienta... Ci ceea ce este cu adevarat valoros in cazul iubirii aproapelui este ca aceasta sa se faca neaparat in dreptate si adevar ! Altminteri nu are nici o valoare . Absolut niciuna ! De ce asa ? Pt. ca nici Hristos nu exista dcecit tot in dreptate si adevar ! Ce simplu este .
Ei, pt. aceasta parere vehiculata de mine dar in esenta apartinind sfintilor lui Dumnezeu, am fost interceptat de catre dumneata sora cu postari multe si serioase avind multe pasaje ingrosate asa, spre luare aminte , dar toate in contra parerii mele !

Ei, ce-mi este dat sa vad acum ? Exact parerile mele , postate de f. multa vreme, reluate de catre dumneata cu mult aplomb si profesionism !
Pai , uitindu-ma la postarea aceasta a dumitate , te intreb eu , ce inseamna sa fi sincer ?
Nu cumva inseamna sa nu minti , nu cumva inseamna sa marturisesti sau sa spui mereu numai adevarul . Iar dreptatea nu cumva sta in adevar ? Eu zic ca da , dar un ,,da" dintr-acela cu toata taria !

Pai ce facem sora ? dupa ce va trece fronda nu cumva veniti defapt la teoria si substanta pe care eu o postaez ? Mie unuia imi pare rau ca sunteti stapinita de fronda , desi dvs. nu vedeti deloc si ca desi voiti sa pareti mult smerita (folosind cuvinte speciale, alese special pt. aceasta) realiatea este un pic cam altfel .

Va observ de mult evolutia (din cauza exceselor de ambitie atunci cind sustineti ceva) si constat ca ajungeti si la lucruri neplacute . Pt. aceasta mi-am permis sa va sesizez !
Daca considerati ca nu am dreptate poate imi veti si arata unde dar va rog , fara exces de ,,miere frateasca " . Eu prefer direct , pe fata . Cu maniere dar fara exces de bombonerie !
ai spalat si curatit pe toti,dar cu tine ce faci?.
Reply With Quote