View Single Post
  #17  
Vechi 19.05.2015, 02:32:53
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur. Avansul de civilizatie al Occidentului, vizibil inca de cum treci de la Comarnic la Brasov, se explica exact prin perioada "medieval-catolica". Diferenta dintre catolicism si ortodoxie se vede, de exemplu, in aceea ca la Cluj functiona Universitatea Bolyai (catolica), in timp ce la Iasi functiona...Academia de la Cotnari.

Din pacate, din cauza ca cele mai multe tari din Europa isi uita identitatea catolica (romanii si-au uitat-o de mult, inca din vremea invaziei slave), nivelul civilizational scade. Inclusiv nivelul universitar.



Ma amuzi. Din cauza ca se tine asa de tare de radacinile ortodox-crestine, estul Europei este top one la avorturi, la abandonat copii, etc, etc.


Ai o obsesie. Intrarea cerularienilor in schisma are tot atata legatura cu Filioque pe cata are intrarea in schisma a luteranilor cu Sola Scriptura. Ti-am mai spus: motivul adevarat al schismei este orgoliul episcopatului ortodox, dublat de coruptia lui cu bani si avantaje din partea stapanirii. Mandria si goana dupa aur a ortodocsilor i-au facut sa se rupa de Roma. Si, implicit, de civilizatia occidentala. Consecintele imediate, caderea sub stapanire islamica, sunt completate de consecintele de acum, cand ortodocsii se inghesuie pe liste de asteptare spre a merge sa spele W.C.-urile catolicilor. Invers, nu prea am auzit sa se intample. Din pacate, in loc sa invete lectia istoriei si sa revina la Biserica Mama, intarind-o prin contributia lor spre mai marea lauda a lui Dumnezeu, multi ortodocsi sunt tot cu coada sus, ceea ce nu ajuta la ameliorarea situatiei lor dezastruoase.
a) prefer etica de munca protestanta si zona aceea geografica, daca e sa vorbim de civilizatie europeana;
b) ce scrieti acolo sunt niste mizerii mari care nu vii se potrivesc(nota: polonezii au stereotipul de instalatori si spalatori de WC-uri emigranti, daca e sa bag si eu jeguri d-astea).
c)mai usor cu cliseul obsesiv despre conspiratia slavo-greaca. Imi aduceti aminte de propaganda anti-catolica din materialele adventiste. Sa fiu sincer, ma simt bine in semi-europenismul/semi-balcanismul/semi-rasaritismul meu. Nu am simtit nevoia niciodata sa cad in fund(pe care mi-l sterg singur, apropo) intr-un extaz de invidie civilizationala. Destul ma dezgusta toti gura-casca ca "uite ce performante au tarile/statele non-religioase. Trebuie sa devenim si noi atei ca sa ne bucuram de standardele tehnologico-economico-social-morale ale lor." Nu uitati niciodata ca mandrul Vest a fost la un moment dat la mila negutatorilor de sclavi berberi care au capturat si vandut in sclavie milioane de catolici, si ca si in basilica Sf. Petru din Roma pasteau oi cand s-a intors Papalitatea din Avignon.
Iar la un moment dat centrul civilizatiei era lumea islamica.
Nu invocati istoria, ca este atat o dovada de ipocrizie, dar mai ales fiindca este atat de dureroasa pentru toate partile implicate.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 19.05.2015 at 02:44:35.