Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #14  
Vechi 26.11.2021, 15:52:19
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul meu, putea fi o semisfera cu partea taiata, transparenta spre tine? De unde stii ca spre tine era o parte sferica sau un plan? In desenul tau vedem un plan!

Intelegi ce te intreb?

Pentru mine conteaza sa-ti dai seama cat mai exact folosindu-ti capacitatile de observatie si de intelegere.

Miros avea? Sunete au fost acolo?

Nu, era o sfera, cand voi putea adauga si celalate detalii se va vedea ca este o sfera, asa am desenat-o acum, intr-un mod cat mai simplu altfel nu as fi putut arata nimic prea curand, si nu am vrut sa desenez ceva care sa tina locul la ce am vazut, vreau sa ofer ceva cat mai apropiat de ceea ce am vazut.

Era o sfera, un cerc are doar doua dimensiuni.

Nu-mi amintesc de vreun miros sau sunete. In alte experiente am simtit miros de tamaie, mirosul merilor infloriti, defapt am vazut un mar inflorit care ajungea de la pamant pana la cer, arata precum un munte, era urias. Sunete, am auzit o muzica incredibila, ca si cum tot universul canta, mii si mii de voci de copii cantau precum un cor de copii de la biserica insa nu se compara. Am auzit si muzica de opera, nu doar o data, Amadeus Mozart, "Amadeus" este o expresie din limba latina si inseamna "Iubește-L pe Dumnezeu", m-am documentat. Cand ascult ceva scris de Mozart, am niste trairi foarte intense, ca si cum sunetele muzicale imi vorbesc si imi spun despre omenire, despre suferintele oamenilor, despre fericirile oamenilor, despre oameni mari si mici, puternici si slabi, sanatosi si bolnavi, regi si sclavi, tineri si batrani, despre viata si moarte, chiar mi-au dat lacrimile intr-o seara ascultand una dintre celebrele sale opere ( Symphony No. 40 in G minor )
Reply With Quote