Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #15  
Vechi 26.11.2021, 16:07:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Nu, era o sfera, cand voi putea adauga si celalate detalii se va vedea ca este o sfera, asa am desenat-o acum, intr-un mod cat mai simplu altfel nu as fi putut arata nimic prea curand, si nu am vrut sa desenez ceva care sa tina locul la ce am vazut, vreau sa ofer ceva cat mai apropiat de ceea ce am vazut.

Era o sfera, un cerc are doar doua dimensiuni.

Nu-mi amintesc de vreun miros sau sunete. In alte experiente am simtit miros de tamaie, mirosul merilor infloriti, defapt am vazut un mar inflorit care ajungea de la pamant pana la cer, arata precum un munte, era urias. Sunete, am auzit o muzica incredibila, ca si cum tot universul canta, mii si mii de voci de copii cantau precum un cor de copii de la biserica insa nu se compara. Am auzit si muzica de opera, nu doar o data, Amadeus Mozart, "Amadeus" este o expresie din limba latina si inseamna "Iubește-L pe Dumnezeu", m-am documentat. Cand ascult ceva scris de Mozart, am niste trairi foarte intense, ca si cum sunetele muzicale imi vorbesc si imi spun despre omenire, despre suferintele oamenilor, despre fericirile oamenilor, despre oameni mari si mici, puternici si slabi, sanatosi si bolnavi, regi si sclavi, tineri si batrani, despre viata si moarte, chiar mi-au dat lacrimile intr-o seara ascultand una dintre celebrele sale opere ( Symphony No. 40 in G minor )
Foarte frumoase trairi, dar intrebarea mea e:

Era o sfera sau o semisfera cu fata discoidala spre tine si tu vazand transperanta si lumina din interior ti-ai inchipuit ca e o sfera cand defapt era o semisfera?

Vezi ca nu e totuna sa vezi o semisfera, un disc ca un cerc plan spre tine dar care in partea cealalta era semisfera si in interior avea lumina si altceva e sa iti dai seama din lucirile luminii ca e o sfera, caci zici ca era in lumina mai alba de deasupra si mai puternica si atunci trebuia sa poti deosebi partea bombata din fata ca e semisferica nu din inchipuirile tale pripite ci din jocurile de lumini.

Nu crezi ca ar fi trebuit ca la partea dinspre tine sa vezi asa difernete de nuante pe suprafata sferica incat sa poti sa iti faci impresia sigura ca e sfera?

Era mai intunecata suprafata sferica cu cat te departai de centrul sferei?

Te rog da-ti seama.

Vad ca esti sigur ca era sfera, dar am impresia ca doar iti inchipui ca era sfera cand defapt era semisfera si tu erai atras prin discul sferic asa ca printro poarta sa intrii in semisfera.

Gresesc?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 26.11.2021 at 16:09:23.
Reply With Quote