Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #18  
Vechi 26.11.2021, 17:45:39
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu-ti dai seama ca daca era ce vedeai peste tot la fel inseamna ca nu putea fi sfera ci semisfera?

Daca era sfera ai fi vazut din pricina lumii de deasupra pe suprafata transparenta diferite nuante care sa puna in evidenta forma sferica si nicidecum asa cum marturisesti: era peste tot la fel!!!

Daca era peste tot la fel atunci era o iluzie optica si nu-ti dadeai seama si iata ca si acum esti convins ca ai vazut o sfera desi doar ti-ai inchipuit tu ca era sfera cand defapt era o suprafata discoidala mereu spre tine din moment ce vedeai ca jocurile de lumini erau peste tot la fel in cercul in care vedeai combinatia de lumini si unbre datorate celor doua izvoare de lumina care umpleau de lumina mediul in care te aflai.

Te rog clarifica:

Era peste tot la fel in cerc pe suprafata iluzorie sau erau zone concentrice tot mai intunecate ca sa te faca sa crezi ca vezi o sfera ca o bila de bowling?

Ma intelegi ce vreau sa zic?
Iluzia optica te afecteaza si aia e in tine caci te-ai amagit. Tu esti sigur ca era o sfera, ai putea jura ca era o sfera desi in cerc vedeai ceva asa cum ai vedea intrun televizor semisferic spre care desi urcai si unghiul se schimba el era cu fata spre tine si tu fara sa stii iti inchipuiai ca e sfera ce vezi cand colo era o cerc iluzoriu in care luminile si umbrele erau peste tot la fel asa cum spui.

Ei bine aia e minciuna care a intrat in tine. Esti sigur ca era sfera si de aia esti foarte incantat cand defapt de la minciuna esti incantat si nu de la lumina sau iubirea ciudata din ea.

De unde stii ce iubire era acolo? Daca te iubea ca un sarpe-lup care-si iubeste oita pe care vrea s-o inghita?
Daca ai fi fost cu mine acolo, ai fi inteles, asa, nu prea poti... gandesti in termeni umani, prin prisma realitatii materiale, nu eram intr-o lume materiala, folosesc cuvinte si concepte umane sa explic ceea ce nu este din lumea asta, eu cred ca am facut o treaba buna.

Nu existau umbre, priveste cu atentie desenul, nu exista umbre, lumina acea absoluta nu se comporta precum lumina materiala, partea de sus a sferei nu era iluminata de lumina aceea astfel incat partea de jos sa fie in umbra, sfera era peste tot la fel, acelasi nunante peste tot care se miscau precum niste valuri.

Nu poti intelege acea iubire, trebuie sa o traiesti tu insuti si apoi putem sta de vorba...

Asta e experienta mea, atata tot, fiecare crede ce vrea, iar pentru cei in suferinta, pentru voi este aceasta relatare, mi-am asumat si imi asum batjocura si lipsa de credinta a oamenilor astfel incat toti sa poata vedea ce am vazut eu si sa-si recapete speranta.
Reply With Quote