Subiect: Intrebare ....
View Single Post
  #21  
Vechi 04.04.2009, 10:30:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Pai motivele au fost ca urmatoarele :
- Cristina (in Postul Pastelui)pentru ca se grabea sa nu se razgandeasca sotul ei, Gabi, cu care era de foarte putin timp impreuna (abia despartita dintr-o alta relatie, presata de parinti sa se marite odata), iar
- Maria - ca asa a vrut sotul ei, sa fie mai cu motz, ca in rest nu gasisera restaurant liber.

Astea sunt "motivele" grabei lor.
In ceea ce ma priveste, tin Postul asa cum e randuit de Bunul Dumnezeu : Matei 6, 16 : "Cand postiti, nu fiti tristi ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetzele, ca sa se arate oamenilor ca postesc; adevar graiesc voua: isi iau plata lor."
Matei 6, 17 : Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fatza ta o spala,
Matei 6, 18 : Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care vede in ascuns iti va rasplati tie.

Dumnezeu vede in ascuns ce si cum fac eu, nu trebuie sa ma justific voua.
Si inca ceva :
Matei 9, 15 : Si Isus le-a zis : Pot oare fiii nuntii sa fie tristi cata vreme mirele este cu ei? Dar vor veni zile cand mirele va fi luat de la ei si atunci vor posti.


Asa ca, nu ai voie de la Dumnezeu sa faci nunta in post. Pentru faptul ca el nu mai este cu noi.
În primul rând bine ai venit pe foum creștin-ortodox.
Am citit postările tale și am încercat să nu intrevin în nici un fel dar ultima ta replică (de fapt răspunsul pe care singură ți-l dai la întrebarea pe care tot tu ți-ai pus-o cerând, dar respingând părerile celorlalți) m-am gândit totuși să scriu câteva rânduri fiind o persoană cu mai multă experianță de viață.
Mie nu-mi place atitudinea ta (poate greșesc să mă ierți) căci, un creștin adevărat își vede de păcatele lui și nu judecă pe fratele lui orișice ar face acesta,ori tu tocmai aceasta faci și pari chiar puțin invidioasă.
ESTE PROBLEMA LOR.Dacă tu ești o persoană mai credinciosă și care respecți dogmele bisericii tu să faci așa cum este rânduiala.
Am cunoscut preoți care s-au cununat în post și au conceput și copii.
Eu ca mamă și creștină m-aș opune din răsputeri unei astfel de hotărâri pe care ar lua-o copii mei.Ori,nu cred că este valabil aceasta în cazul tău căci nu din acest puct de vedere pui probleme.
Doamne ajută și să-ți fie postul cu folos.
Reply With Quote