View Single Post
  #99  
Vechi 23.11.2011, 16:30:39
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Si eu am avut o discutie cu prichindeii mei zilele astea.
I-am intrebat: cine e Mos Craciun?
Anastasia: e un om bun, batran care iubeste copiii si aduce daruri copiilor.
Eu:Un raspuns aproape bun. De fapt mos craciun e un om bun,care iubeste copilasii si care se imbraca in haine rosii . Dar stiti ce e mai minunat?
toti: Ce?
eu: ca fiecare dintre noi putem fi un mos craciun.Fiecare dintre noi putem sa daruim semenilor nostri daruri: jucarii, din jucariile voastre, fructe, hainute si alte cele. Sunt atatia copii saraci pe lume. Ce ziceti, vreti sa fiti si voi anul asta mos craciun?
toti: ura! da! o sa fim si noi mos craciun! o sa impartim daruri copiilor saraci! ura!"
Asa s-a incheiat scurta noastra discutie despre mos craciun(prichindeii au 3, 4 si 5 ani)
Foarte frumoasa abordare! Plina de tact, de delicatete (deh, mamica e tot mamica...:) ).
I-am citit lui Tudor ce ai scris aici si a ras, incantat, i se pare o idee foarte buna, spera sa il primiti si pe el in echipa (zice...).
Doar ca Tudor e un pic mai badaran (e fiul meu, desigur...) si nu ii place sa vorbeasca despre copiii saraci, adica lui i se pare mandrie si respingere a pune pe altii in categoria copii saraci. Poate pentru ca ii este greu sa ofere, fiind el insusi nu foarte departe de lipsa bogatiei (materiale).
Dar ieri m-a scos din mare necaz. Anume, cand mi-a cerut o femeie ceva bani ca sa mearga in vizita la copiii ei care traiesc intr-o casa de copii (femeia e bolnava psi, nu are discernamint minimal, a facut o droaie de copii prin santuri si pe unde a mai ajuns ea sarmana si bineinteles ca, din fericire, copiii sunt ingrijiti de statul roman la un orfelinat).
Vazindu-ma in incurcatura, jenat (chiar nu aveam un ban in buzunar), Tudor s-a scotocit in buzunarul lui micut, unde mai aduna ce gaseste pe jos si ce ii mai dau eu. A scos tot ce avea, un pumn de maruntis si trei hartii de 1 leu si i-a dat femeii. Care a spus "Bogdaproste", iar fata lui Tudor s-a luminat ca un soare, auzind cuvantul...
Iar eu nu stiam unde sa ma ascund, de rusine si de bucurie ca fiul meu a lasat de-o parte visul de a-si completa colectia cu inca un bakugan, pentru ca un om i-a cerut ajutorul...
Seara am reusit sa ii restitui banii, ba chiar am adaugat ceva, asa incat acum a depasit 10 lei. Dar m-a luat de-o parte si mi-a zis, siret, inchizind usor un ochi: "aha, ce vrei sa imi demonstrezi, aha..., ca daca Il imprumuti pe Domnul, El te rasplateste mereu peste cat ai dat tu? Ca e bine sa fac afaceri cu Dumnezeu, ca e partener, cum zici tu, loial si iasi mereu in castig?... Aha..., iar ai facut o gluma de-a ta..." Si a bagat repede banii in buzunar, indesindu-i cu manutele lui mici... (dar tot nu-i ajunge pentru bakugan!)

Sunt frumosi copiii nostri! Sa ne ajute Dumnzeu sa fimparinti buni pentru ei, in lumea asta turbata in care au sosit si cresc ei, iar Preasfanta Nascatoare sa ne ocroteasca pe toti!
Reply With Quote