Subiect: Barbatii
View Single Post
  #4  
Vechi 09.01.2012, 14:42:12
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Concret... trebuie să lași judecatul în seama lui Dumnezeu. Dacă lumea în care trăiești ți se pare un iad, e semn că deznădăjduiești. Nu poți spune că-L iubești pe Hristos, și în același timp să n-ai pic de nădejde. Ia exemplu de la dreptul Iov, și lasă totul în mâinile lui Dumnezeu. Lasă categoriselile și blamarea cu asprime a firii păcătoase din oameni, și pune-te la rugăciune. Nu te mai ruga să înțelegi tu mersul lucrurilor, și logica lui Dumnezeu, ci, cere-i PreaBunei lui Maici să-ți înmoiae inima învârtoșată care vede bărbați ca niște bestii. Cere-i credință nestrămutată. Cere-i smerenie. Cere-i răbdare...

Iartă-mă dacă par aspru, și ca o bestie. Dacă vrea cu tot dinadinsul, și nu cred că e greu, bestie poate fi orice om. Asta se întâmplă când uiți de Dumnezeu. Dar dacă tu judeci, te mânii, și urăști pe acela care e o bestie, atunci nici tu nu ești mai presus. Roagă-te pentrul el, iartă-l, îndreaptă-l dacă poți, și, cu discernământ sănătos, dă tu exemplul fără să arunci cu piatra, că altfel nu îți atragi decât osânda.

Încă o dată iertare pentru îndrăzneală! Mi-am permis și eu, păcătosul, să îndemn la discernământul, pe care nici eu nu-l am de cele mai multe ori. Dar poate că vei găsi vreun folos în cuvintele mele.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote