Subiect: despre post
View Single Post
  #9  
Vechi 22.11.2006, 09:35:58
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
eu am o intrebare: esti in gazda/ vizita si omul te serveste cu ceva de dulce. de obicei refuz si daca insista spun ca postesc, caci asa sfatuia undeva parintele Teofil, sa nu-ti ascunzi postul in situatia asta, totusi, am unele retineri. voi ati mai intalnit si alte pareri?
Draga Irina,

Si eu credeam ca nu trebuie sa stie stanga ce face dreapta si ascundeam ce sunt si ce fac. Tot umbland cu intrebarea si cu cautarea, am descoperit ca nu e normal, suntem niste marturisitori si trebuie sa ne manifestam in societate asa cum suntem. Iar daca suntem intrebati, atunci sa spunem ca postim, ca doar nu ne e rusine de El si de ceea ce facem noi pentru El. Si asa facem prea putin… Dar marturia noastra sa nu fie decat daca suntem intrebati. Nu sa fim ca gaina care "face-un ou la saptamana si se lauda o luna".

"Sa nu stie stanga ce face dreapta" e valabil atunci cand esti intr-o comunitate de crestini practicanti si intr-o zi de post, in care tu in mod normal postesti pana seara, esti invitata la masa (de post) la pranz. Sau intr-o zi in care tu nu mananci deloc, esti servita cu ceva de post. Atunci legea iubirii trebuie sa functioneze, si o sa mananci cu cei care iti ofera mancare de post. Apoi, dupa ce pleci de acolo, iti continui postul tau negru. Si iti iei o alta zi in care sa aplici strict ce iti propusesei pentru ziua respectiva. Sau daca tii lunea post, asta e bine sa ramana intre tine, Hristos si duhovnicul tau. Bine e sa eviti vizitele in zilele si perioadele de post. Nu numai pentru "ispita" cu mancarea, dar si pentru linistea ta interioara, pentru a fugi de vorba desarta, ganduri, risipa de timp, etc.

In concluzie, fata de societate spui ca postesti daca esti intrebata, iar fata de crestinii ortodocsi care oricum postesc, nu le arati ce faci tu in plus, ci te manifesti ca un ortodox practicant "normal". E important sa pari normala in toate fata de ortodocsi, ca sa nu stie nimeni trairea si viata ta interioara. Nebunia pentru Hristos este o "afacere" personala, intre tine, EL si duhovnicul tau.

Elena
Reply With Quote