View Single Post
  #46  
Vechi 24.01.2014, 17:44:03
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Una este sa ne rugam pentru unitatea credinte si alta este sa ne ugam impreuna cu cei de alte confesiuni.


Nu exista nici o dezbatere. Hristos a spus: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea".



In traducere: nu imi place nu cred. Eu cred doar in ce imi place.



Ia arata-ne tu noua unde parintele Steinhardt este ecumenist si unde parintele Staniloaie se contrazice in afirmatii.
"Una este sa ne rugam pentru unitatea credinte si alta este sa ne ugam impreuna cu cei de alte confesiuni"
Asta e ca și cum ați spune: una e să ne rugăm pentru pace ținând arma-n mâini, alta e să facem greșeala de a decide noi încheierea războiului.
Adică "unește-ne Tu, Doamne, în timp ce noi ne vom feri unii de alții în continuare, ca nu cumva să ne contaminăm de credințe străine".
Vorba unui filosof american (din păcate, nu-i mai rețin numele): "nu există un egoism mai înfricoșător decât egoismul creștinului pentru sufletul său".
Altruismul cerut nouă de către Hristos nu se limitează la îndemnul de a dărui ceea ce avem,
ci implică și depășirea oricărui obstacol prin dăruirea a ceea ce nu avem;
nu presupune doar dărnicia în cele materiale,
ci mai ales autodăruirea iubitoare în relația cu semenii, de vreme ce "cine ține la sufletul său îl va pierde".
Cine se va teme să-L mărturisească pe Hristos în dialogul cu ateii, necreștinii, agnosticii și indiferenții (de frică să nu devină și el asemenea acelora), acela va demonstra, printr-o asemenea atitudine, că nu e gata să-și riște viața sufletului său de dragul mărturisirii lui Hristos.
Și dacă-i așa cu cei care evită să dea mărturie către cei de alte religii, ce putem spune despre ortodocșii care, dintr-o teamă bolnăvicioasă de erezii, vor fugi de dialogul cu frații lor creștini credincioși de alte confesiuni?
Credința nu-i un obiect material, pe care să-l putem pierde, care să ne poată fi luat cu forța sau răpit într-o clipă de neatenție.
Nu prin dialog se pierde credința, nu așa!
În schimb, puterea credinței se atrofiază, se îmbolnăvește, slăbește și se necrozează prin neiubire.
Aceasta este, cred, alături de îndoiala cronică, una dintre rețetele sigure de slăbire și stingere treptată a credinței.
Să nu ne fie nouă una ca aceasta!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 24.01.2014 at 17:47:16.
Reply With Quote