View Single Post
  #182  
Vechi 28.01.2014, 11:10:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai d'asta s-au dat legi ca nu mai poti sa tai vaca/porcul in general animalele alea mai mari si mai suferinde chipurile decat in institutii de specialitate, chipurile fara dureri, etc.

Desi romanului putin ii pasa si cred ca si iubitorilor de animale de pe la noi in general, cum e taiat porcul sau vacare care le ajunge pe masa.

Sunt curios de unde ideea ca un porc sau un caine sau o pisica sufera daca le tai gatul pur si simplu, dar un pui nu, iar in consecinta categoriile sus amintite trebuie "aranjate" prin diverse metode care chipurile, sunt ne-suferinde, desi nimeni nu stie cu adevarat ce se intampla in acele ultime momente nici macar cu un om, ce sa mai spui de animal.

Exista referinte stiintifice in acest sens, ca o anumita categorie de animale "sufera" iar altele nu?

Sau e vorba de capriciile cvasi-arbitrare ale naturii umane, care a fost obisnuita cu ideea ca puiul se maninca si i se taie gatul direct si simplu, ba chiar si porcul sau vaca, pe cand cainele dimpotriva, trebuie iubit pana in ultima clipa, i se transfera o intreaga incarcatura emotionala, trebuie omorat "curat" cu o injectie speciala, bocit, etc..?

La fel si sobolanul de casa, da-i cu injectii alea alea, pe cand fartatzii lui de beciuri si canale sunt decimati fara probleme si remuscari cu orice fel de otravuri iti cad in mana..

Diferenta? unul e alb, alalat e gri, unul are coada mai scurta, celalalt o are mai lunga.
Intr-adevar, suflete sunt..

Nu stiu cum reusec unii sa vada ceva "umanitate" in astfel de atitudini subiective eu vad capricii si faptul ca in final omul isi serveste tot propriile sensibilitati stabilite dupa criterii cvasi-arbitrare si nu morale sau cu atat mai putin spirituale.
Eu inteleg prea bine ce pui tu in discutie,dar astea nu se aplica la mine deocamdata :am mai explicat ca am avut cuib de soareci in garaj si am preferat sa nu-i otravesc ci doar sa-i dau afara. Ce pagube puteau sa faca? Mai degraba vine un tsunami si-mi distruge toate posesiile si raman pe strazi. Raspandesc boli? Mai degraba ma feresc sa stau in fata unui om care stranuta ,probabilitatea de a contacta ceva este mult mai mare cu seaman de-al meu. De asemeni nimeni nu a contact HIV cand o familie de soareci i-a intrat in casa...
Nu stiu de ce toti sunt pe omorat,omorat,omorat! Unii daunatori se pot alunga si prin metode naturale,important este sa vrei :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote