View Single Post
  #9  
Vechi 05.06.2015, 14:07:49
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv nu ati inteles bine mesajul dlui MihaiG. Dumnealui nu a spus ca e periculoasa sfintirea, rugaciunea ori ca sunt periculosi preotii. Ceea ce a spus este ca, procedand astfel, dati amploare catastrofica unei banalitati pana la urma, facand, din tantar, armasar. Cand va vede terifiat, cand mai vede si preotul tamaind si implorand iertarea lui Dumnezeu si ferirea de nenorocirile care ar urma sa se abata in mod normal si just asupra casei acesteia, a celor ce cu credinta si cu evlavie locuiesc intr-insa, si toate astea din cauza ca s-a jucat cu pendulul, atunci abia va avea cosmaruri.
Nu e nimeni terifiat la mine in familie, am discutat cu copilul (are 10 ani si intelege mai bine decat ati crede) i-am explicat ce implica jocul acesta si a inteles, mai mult chiar a zis ca nu se va mai juca niciodata asa ceva, i-am explicat ce inseamna si ce se poate intampla, si va rog sa ma credeti ca nu a fost terifiat si nu e terifiat a inteles intrutotul.
Nu am fost si nu sunt "terifiat" nu traiesc in "cuca macaii" sau in obscurantismul din vremea dark age-ului sa ajung intr-acolo incat sa "ard pe rug" pe oricine pentru orice greseala cat de mica , mai ales pe propriul meu copil, dar consider ca e cel mai bine a i se explica copilului ( mai ales ca acum intelege) ce inseamna ceva ce nu e bine, in speta acest joc.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Probabil ca dl MihaiG, de fapt, nu crede in caracterul diabolic al acestui joc. Sau (mai putin probabil) crede, dar e de parere ca ignoranta unui copil il exonereaza de infractiunea contra poruncii 1. Intr-un fel sau altul, dumnealui e de parere (si achiesez la aceasta) ca reactia dv a trecut binisor dincolo de motivul care a determinat-o si ca reactiunea, iar nu actiunea e cauza directa a cosmarurilor.

Eu sunt de parere ca astfel de jocuri ar trebui descurajate, dar in altfel decat a transmite copiilor ideea ca au comis ireparabilul jucandu-se. Multi dintre noi, cand eram copii, ne-am pus pe cap palaria conica a lui Merlin si ne jucam cu bagheta, mai boscorodind cate o formula secreta aflata prin Arici Pogonicii vremii. Oare ce impresie ne-ar fi facut parintii nostri, daca, livizi la fata, ar fi chemat deindata preotul cu Moliftelnicul in stanga si cadelnita in dreapta, ca sa fuga Sarsaila din casa in care il bagaseram noi din joaca ?

Chiar daca nu cunosti legea, daca o incalci te face pasibil de pedeapsa ...
Nu cred ca ati fost de fata sa observati faptul ca eram "livid la fata" cand i-am explicat ce e jocul acesta si ce urmari poate avea ...
Va rog sa retineti ca sunt un tip calm si cerebral si nu fac nici nu am facut sau voi face excese de genul "delirelor mistice" nici macar din greseala.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E foarte bine sa povestiti, desi ma indoiesc ca ar trebui inceputa cateheza cu Patimile. Sau, daca vorbiti de Patimi, vorbiti si de invierea in glorie in aceeasi lectie.

Dar nu e o continuare a rationamentului. Analogia e ilicita. Reactia normala a copilului cand ii povestiti despre Patimi e una de mila, de compasiune. Reactia normala cand prefaceti copilaria in dandana e una de culpabilitate.

In sfarsit, o exorcizare adevarata presupune mai intai un diagnostic. Ca si bolile trupesti, si cele sufletesti cer diagnostic, iar semnele mentionate de dv sunt foarte departe de a sugera ca e vorba de un caz de posesie. Am deschis, chiar pe acest subforum, un topic despre diagnosticul si gradele influentei diabolice.

Nu vorbeste nimeni aici de exorcizare sau posesie demonica (Doamne fereste) - va rog cititi atent primul meu post - atat am spus ca voi sfinti casa iar voi ruga preotul sa ii citeasca o rugaciune (pt spaima, gaduri rele si frica de intunerec etc) mai ales ca, copilul e ok acum, nu mai sunt probleme.
Daca ajungem pana acolo incat sa ne intrebam daca e bine sau nu sa chemam un preot ca sa nu cumva sa "abuzam pshic copilul" ce fel de crestini ne mai putem considera.


Nu stiu cum e la Dvs la catolici dar mama mea mi-a povestit ca si fratelui meu i s-a citit aceasta rugaciune cand era mic si l-a ajutat si mai ales nu a ramas cu "sechele" datorita faptului ca preotul s-a rugat pt ietarea pacatelor si izbavirea de tot lucrul cel rau si duhurile necurate , dar poate ca ar trebui sa ii reproseze mamei mele ca l-a abuzat psihic in copilarie impreuna cu preotulu citindu-i rugaciuni



Multumesc si iertare daca am suparat pe cineva
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote