View Single Post
  #10  
Vechi 06.06.2015, 21:08:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ajută, C. Mihai.

Procedura dvs., a fost foarte bună. Felicitări.

Am fost, suntem și vom fi, responsabili numai noi și nimeni alții, pentru educația care o dăm copiilor noștri, modul cum o oferim, repercursiunile formării caracterelor și personalităților copiilor noștri, prin educația primită, iar fiindcă familia este mai presus de orice guvern și formă de organizare politică, părinții sunt principalii și cei mai importanți oameni din viața copilului, ei, părinții, au cuvântul cel mai înalt, cu prioritatea cea mai mare, pentru un copil, prin urmare, orice forme de organizare umană, se supune părinților și familiei, când e implicată complexitatea vieții copilului lor.

Copii și adolescenții noștri sunt sexualizați forțat, de o societate tot mai îndepărtată de Dumnezeu, de conștiință și de normalitate.
Să nu permitem să fie și demonizați sau posedați forțat.
E suficient, că pentru fiecare patimă care o are omul, are câte un demon în el. Măcar copii, să fie ținuți cât mai departe de patimi și sexualitate.

Suntem datori să luăm măsurile necesare, creștinești, de a apropia societatea de Dumnezeu, de conștiință și de normalitate.

Copii sunt viitorul omenirii. Elitele lumii, ce sexualizează copii, știu asta și caută să-i controleze, sclavagizându-i prin controlul de toate tipurile.

Societatea suntem noi și copiii noștrii.

Iar ca o inspirație filologico-socialo-moralo-etică, ofer o variantă de MAGNA CARTA LIBERTATUM a FAMILIEI, prin care afirm și susțin:

Noi, oamenii, alegem: nimeni și nimic, niciodată, în niciun timp și spațiu, în nicio formă politică, nicio organizare de niciun fel, niciodată, nu are dreptul, nici obligația, cât timp viața nu este pusă în pericol, de a intra în familia noastră, în mediul viețuirii noastre, în proprietatea noastră care este materială și duhovnicească, să impună, să dicteze, să organizeze, să aranjeze, să manipuleze, să distragă atenția, să modeleze, să activeze, să influențeze, să recicleze, să înnoiască, să adapteze, nimic din ceea ce noi alegem că nu ne este de folos spre scopul dorit de noi, oricare ar fi acesta, care nu îngrădește în vreun fel libertatea de toate formele ale tuturor oamenilor și viața lor, ci trebuie să fim cu toți datori și obligați să ne respectăm unii pe alții, iar în spațiile unde convingerile se expun și intră în orice posibil conflict, în acele spații, fiecare să ridice o atitudine neutră, fără instigare la nerespectarea preceptelor de libertate a organizării modului de viețuire ale celorlalți, unde neutralitatea sprijină conviețuirea în pace, unde prin libertatea asumată și responsabilă a fiecărei persoane, echilibrul unei societăți sănătoase din punctele fiecăruia de vedere, este îndeplinită cu succes, urmând ca dacă aceste precepte necesare, sunt încălcate și/sau viața oricărei persoane este pusă în pericol, în orice fel, pe termen scurt sau lung, să se intervină în toate formele posibile, făcându-se în același timp, tot posibilul omenesc necesar, rațional, moral și etic, ca viața nici unei persoane să nu fie pusă în pericol în mod voit, în timpul organizării de reinstaurare a formelor echilibrului exprimate mai sus.

Am fost, suntem și vom fi, responsabili numai noi și nimeni alții, pentru educația care o dăm copiilor noștri, modul cum o oferim, repercursiunile formării caracterelor și personalităților copiilor noștri, prin educația primită, iar fiindcă familia este mai presus de orice guvern și formă de organizare politică, fiindcă familia, este aspațială și atemporală, părinții sunt principalii și cei mai importanți oameni din viața copilului, unde ei, părinții, au cuvântul cel mai înalt, cu prioritatea cea mai mare, pentru un copil, iar prin urmare, orice forme de organizare umană, politică sau apolitică, să se supună părinților și familiei, cât timp e implicată complexitatea vieții copilului lor și deci a societății.


DACĂ AM GREȘIT CU CEVA, VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ ȘI CORECTAȚI-MĂ.

Iertați-mă, dacă v-am smintit.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.06.2015 at 21:20:03.
Reply With Quote