View Single Post
  #30  
Vechi 29.07.2015, 11:54:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nimeni nu dorește ca vreun copil sau om matur să moară de foame sau în chinuri. Dar asta se întîmplă indiferent de ce ne dorim noi.

În cazul copiilor, dacă după o viață de cîțiva ani de suferințe iată că mor, atunci este absurd să te poți gîndi că unii ca aceștia pot cumva să ajungă cetățeni ai Iadului din diverse motive. Copiii nu sînt invitați sau condamnați în Iadul gîndit ca soluție de libertate a celor răi. Deci în cazul nedorit al oricărui copil care moare înainte de vreme, avem un nou cetățean al Raiului. Pentru că dacă ar fi altfel, atunci eu unul nu-mi doresc nicidecum să merg în Rai cînd există copii în Iad.

La început a făcut Dumnezeu îngerii și oamenii, deși a văzut dinainte ce va urma. Cu toate acestea El a creat lumea. La fel și noi, procreăm deși știm că aruncăm în lumea rea o nouă ființă a cărei viață va fi extrem de dificilă. Totuși o facem, în primul rînd deoarece știm că există o viață viitoare în care răul nu mai are acces. Dacă Domnul ar fi subscris la criteriul de judecată al unora care mai scriu pe aici, nu ar mai fi creat lumea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote