View Single Post
  #4  
Vechi 30.07.2022, 23:14:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Pentru mine Oasa a fost cea mai de suflet experienta. Nu imi vine sa cred ca sunt acasa, mi se pare greu sa te intorci in lume dupa Oasa. Nu vroiam sa las frumusetea aia, locul in care ma simt atat de bine.
E normal ce povestești, dar e entuziasmul începătorului, la început vezi o revărsare de Har după care se poate retrage și să apară diferite ispite.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
In ceea ce priveste duhovnicul am avut o mica dezamagire, parte din ea fiind din vina mea!

ci pentru ca doar asculta fara sa zica prea multe sau fara sa calauzeasca prea mult si grabind un pic.
Ceva de genul am văzut și eu, nu știu care să fie explicația ori e din oboseală, ori spovedește din obligație, problema e că nimeni din cei care au mai mers nu-ți spun înainte care preot spovedește temeinic adică cu implicare și care nu, afli pe pielea ta.
Nici nu știam că pr Iustin s-a retras de exemplu.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
O sa incerc sa caut un duhovnic si acasa. Asa cum spuneai si tu dupa prima impartasanie poate o sa am alt imbold sufletesc sa caut.
Oricum trebuie sa ma intorc la Oasa cat mai repede. Tanjesc dupa!
Cel mai bine e să cauți un duhovnic prin apropiere, la distanță poate nu ajungi vor crește prețurile și la combustibil și la bilete de tren, plus timpul prin tren o zi aproape pierdută dacă aduni tur-retur, iarna e și mai greu să urci acolo la mănăstire la unii le-au cedat mașinile pe acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote