View Single Post
  #9  
Vechi 31.07.2022, 08:30:18
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Obștea de acolo oricum e întinerită față de altele din țară, nu duc ei lipsă de călugări au și forță de muncă din satele dimprejur când e de cules recolta, toate taberele astea din 1997 încolo au avut un efect în creșterea obștilor, mai e și o mănăstire de femei undeva la Teț am citit.
Exact, obstea de la Oasa e preponderent tanara si toti muncesc foarte mult. E mult de munca cam peste tot. Legat de Tet, da, maicile de la Tet au venit sa ne ajute cu pregatirile pentru hram ( mancare, pachete, pregatit locatia etc) si chiar si cu cursurile de psaltica.

Oricum e un efort pentru ei sa primeasca 260 de oameni, sincer.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu te obligă să te spovedești, și într-un fel e bine că nu sunt intruzivi cu chestiunea asta, unii ar putea-o percepe ca pe o intruziune în viața privată insistența unui preot de a te spovedi.
Știu pe cineva, o fată, care avea patima fumatului dinainte să meargă în tabără și a turnat-o o tipă mai veche de acolo care a ajuns și călugăriță la Teț, au certat-o mai mult femeile, nu cred că monahii la ei am văzut că au tact, și a plecat.

Mai erau și băieți care fumau, dar nu a mers nimeni cu pâra la călugări e bine că nu sunt ca niște inchizitori totuși.
Da, sa stii ca mare dreptate ai. Parintii si Fratii de acolo sunt cu mult tact, bun simt, blanzi si intelegatori. Cu foarte mici exceptii toti sunt asa de faini si calzi. Si au fost cazuri similare cu fumatul cu ce spui tu si acum din ce am auzt.
Reply With Quote