View Single Post
  #80  
Vechi 17.07.2010, 18:28:02
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat,Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun."( II Timotei 3:14-17)

The Holy Bible este Cuvantul lui Dumnezeu.Mai presus de orice putere sau logica umana trecatoare si imperfecta.Cand o citesti incepe la Geneza 1:1 si se termina la Apocalipsa 22:21.Prima fraza este ,,La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul"iar ultima este ,,Harul Domnului Iisus Hristos, cu voi cu toți! Amin.".Acest fapt confirma caracterul ei atemporal si dumnezeiesc.Este Cuvantul Celui de Sus pt noi,pt sufletul si inima noastra.Nu are nevoie sa fie un idol pentru ca ea este Cuvant si acest fapt ii confera un caracter imuabil.Eu sunt unul dintre cei care nu ma despart de ea.Nu de coperti sau de pagini,cum cred unii oameni,ci de cele scrise acolo.Nu reusesc mereu sa respect cele scrise dar mereu,in momente grele sau de cumpana,am gasit sprijin,speranta si putere in ea.O citesc mereu pt ca asa mi-a spus mereu inima ca trebuie sa fac.

,,Curățindu-vă sufletele prin ascultarea de adevăr, spre nefățarnică iubire de frați, iubiți-vă unul pe altul, din toată inima, cu toată stăruința,Fiind născuți din nou nu din sămânță stricăcioasă, ci din nestricăcioasă, prin cuvântul lui Dumnezeu cel viu și care rămâne în veac.Pentru că tot trupul este ca iarba și toată slava lui ca floarea ierbii: uscatu-s-a iarba și floarea a căzut,Iar cuvântul Domnului rămâne în veac. Și acesta este cuvântul, care vi s-a binevestit.''
(I Petru 1:22-25)

Nu trebuie sa te pleci in fata ei ca obiect devalorizat si secat de esenta ci in fata Cuvantului lui Dumnezeu pt ca nici un om sau regula facuta de oameni nu va depasi sau va schimba niciodata cele scrise acolo si nimic uman nu este mai presus decat Cuvantul lui Dumnezeu.Pt mine este ceea mai importanta carte din istoria lumii,fara asemanare si fara egal.Te invata tot ce ai nevoie pt viata si sufletul tau.Daca chiar crezi in Cuvantul Celui de Sus atunci acele litere,in aparenta pe o foaie,iti intra in suflet si in viata.Din acel moment nimic nu te mai poate lovi pt ca loviturile sunt trecatoare pe cand Cuvantul lui Dumnezeu este etern si te invata sa nu-ti fie teama de trecatoarele greutati pe care le vei intalni.

,,Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."(Luca 21:33)

Sunt oameni pt care aceasta carte este mai importanta decat multe alte lucruri sau decat orice alt lucru.Nu paginile ei ci cele scrise acolo.Nu literele ci mesajul ei.Nu un idol de hartie ci un Cuvant spre sufletul nostru.Nu o regula umana trecatoare ci cele spuse de Cel de Sus pentru ca noi sa stim cum putem sa invingem Intunericul.

,,Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea."(Ioan 16:33)

Last edited by Scotianul; 17.07.2010 at 20:54:04.