View Single Post
  #242  
Vechi 03.11.2015, 10:11:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta înseamn că noi, fiecare dintre noi, purtăm vina corupției și deci, și vina morții / suferinței acelor tineri (idem varianta mistică).
BINGO.Da asa este. Fiecare din noi avem o parte din vina.Fiecare din noi
am pus umarul in mod indirect la moartea lor.
Ei bine daca as spune asta altora, m-ar lua la bataie sau ar zice ca bat campii.
Acum se doreste un tzap ispasitor.Primar, vacar, nu conteaza sa fie gasit cineva un tzap
ispasitor si nu adevarul.
Pai de ce ?
Pai ca sa marcheze "ca rezolvata" problema, gasit vinovat, si apoi fiecare sa-si vada de treburile lui.
Nu conteaza daca cel gasit vinovat este cu adevarat vinovat, conteaza ca cineva sa fie facut responsabil
ca apoi toti ceilalti sa-si vada de treburile lor.(afaceri, spaga in continuare, hotie, etc)

iar cand se va mai intampla ceva asemanator , ghici ce ? Situatia se va repeta.Si se va cauta iarasi un nou tzap
ispasitor.

Si asta pt ca adevarata cauza este coruptia si hotia.Deci ceea ce pt unii a cauzat moarte si suferinta, pt altii cauzeaza
masina, apartament, vacante in strainatate.Ei, printre cei care au pus candele la moartea alora se numara si astia.

Si atunci ai asa: "Da, coruptia este de vina.Imi pare rau pt ei ca s-a intamplat asa dar vedeti din cauza coruptiei eu
am casa/vila/pozitie sociala/conturi bancare alimentate/etc.Asta e, lucrurile merg mai departe"

Si dupa ce a aprins o candela , si a spus la TV ca coruptia este de vina si trebuie starpita , se duce si face coruptie.
trafic de influenta, etc.

Aceiasi chestie o vedem si la vot."Da e adevarat ca sunt hoti/fura si ca au distrus tzara.Nu-i votez. Si apoi dupa ce pleaca din fatza camerei isi banul de la omul de partid si ii voteaza pe cei pe care i-a denigrat in fatza camerei"

Aceiasi chestie o vedem si la politicieni."X fura, minte, trafic de influenta, la puscarie cu el". Si dupa emisiune il vezi
la o bere cu X unde o pun de o afacere astfel incat sa nu-l mai denigreze pe X in public.

Last edited by Copacel; 03.11.2015 at 10:25:38.