View Single Post
  #8  
Vechi 24.07.2009, 23:04:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit

Draga Andrei, imi permit sa te CONTRAZIC! (si fara nici o intentie rautacioasa, ori vreun aer de superioritate etc, ci doar la modul realist). Exista schimbare, nimic nu e 'batut in cuie'; fiinta umana nu este inflexibila si neschimbatoare, dupa cum, in mod gresit, ai lasat tu sa se (sub)inteleaga din postarea ta anterioara. Sunt atatea exemple graitoare, de-a lungul timpului, de mari pacatosi/pacatoase, care si-au schimbat vietile in mod radical si apoi au ajuns mari sfinti, respectiv, sfinte!... Pana si in popor exista o zicala, conform careia: 'Orice invatz are si dezvatz'... Numai ca aceasta se produce treptat, cu timpul, mai ales la varsta ei (care presupun ca este destul de tanara si inca imatura sufleteste, duhovniceste s.a.m.d.). Parerea mea este ca alexya89 trebuie incurajata, si nu descurajata, sau judecata (cum procedasi tu, mai repede! - remember: desi, fie ca ne dam seama sau nu (cel mai adesea), cu totii avem tendintza de a ne cataloga si eticheta (adica judeca) unii pe altii, 'Nu judeca, pentru a nu fi judecat!', ok?! tu cum oi fi fost, bre, la varsta ei (si a 'tineretului cu mintea incetosata')?! sa avem pardon, dar nu toata lumea e 'sfanta' ca tine!... 'Vezi-ti barna din propriul ochi, inainte de a vedea paiul din ochiul aproapelui' - acuma, scuze ca imi 'dadui si eu cu presupusul', si repet insistent, fara nici un fel de intentie malitzioasa)

Constientizarea pacatelor si greselilor este un inceput, si nu-i putin lucru.
Constiintza (pt. pers. care inca mai au asa ceva, in lumea de azi!) este tribunalul lui Dumnezeu in sufletul omului. Apoi, cel mai important lucru este cainta (parerea de rau) sincera - spovedania, si, tot asa, aplicarea 'regulei' recomandate de multi dintre sfinti: 'de cate ori ai cazut in pacat, ridica-te' (sau cel putin incearca din rasputeri, fa efortul - fiindca este de-ajuns ca cineva, oricat de pacatos/pacatoasa ar fi, sa faca 1 pas catre Dumnezeu, pt. ca Dumnezeu sa faca 10 catre el/ea). Se spune ca ar fi existat iertare pana si pt. Iuda Iscarioteanul, daca s-ar fi cait pt. pacatul lui (acela de a-L fi vandut pe Mantuitorul, din cauza ca diavolul ii intunecase Iudei mintea cu lacomia excesiva), dar Iuda a preferat sa cada in disperare si sa se spanzure (si, in consecintza, sa arda in iad pe veci) decat sa se caiasca si sa-si ceara iertare (deci, cat de mare importanta are cainta, pocainta/metanoia (din greceste) - aceste cuvinte inseama acelasi lucru, sunt sinonime -).

Ar mai fi atatea de mentionat, dar nu m-apuc acuma sa fac 'teoria chibritului', si nici nu cred ca sunt pers. cea mai indicata sau in masura a face aceasta. Am vrut numai sa exprim aci, cat de cat, scurt si cuprinzator (desi m-am cam 'lungit' un pic), esentialul.

... iar in privinta varstei, presupun ca se poate usor deduce din nr-ul atasat la nickname-ul ei - alexya89: daca s-a nascut prin '89, acum trebuie sa aiba vreo aprox. 19-20 de ani, sau ceva de genul... cred

Draga alexya89, in cazul in care esti din Bucuresti, eu te-as sfatui, ti-as recomanda sa incerci sa ajungi la bis. Zlatari (se afla pe Calea Victoriei, vis-a-vis de cladirea Cecului Mare) si sa il cauti pe par. Ioan Stancu (este un parinte f. de treaba, 'cu tact' si intelegator, si poate fi gasit, de obicei, in fiecare joi dupa-amiaza - atunci are ceva mai mult timp pentru spovedanii, discutii, sfatuiri etc; iar vinerea, de regula, slujeste alaturi de celalalt preot, slujbe de Dezlegari, Acatiste etc intre orele 17.00 - aprox. 19.30 - dar mai intereseaza-te si tu). Mai sunt si destui alti preoti, bineinteles, dar eu ti l-am recomandat pe acest parinte din experienta. http://www.zlatari.ro/index.php?menu=PA

In rest, draga alexya89, sa te rogi mai mereu la Bunul Dumnezeu (Sf. Treime) si la Maica Domnului, si la Sfinti/Sfinte pentru luminarea mintii, sanatate si toate cele de trebuinta sufletului si trupului etc etc. Ar fi f. bine sa rostesti in gand 'Tatal Nostru' (Rugaciunea Domneasca), de-a lungul zilei: dimineata cand te trezesti, inainte (sau in timp ce) si dupa ce mananci, seara inainte de culcare; dar si in alte imprejurari, de ex. cand gatesti, sau cand te afli pe strada, la piatza, la magazin (la cumparaturi), in vreun mijloc de transport (autobuz, metrou, masina etc). Si alte rugaciuni. Tine post (dupa puteri etc), mergi pe la bis. si manastiri, participa la slujbe (mai ales la Sf. Liturghie, care este cea mai importanta) - mergi macar duminica (roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea rabdare sa ramai pana la sfarsit, minte luminata sa intelegi slujba, si sa ai mult folos sufletesc etc), mai citeste si din 'Vietile Sfintilor' etc. A, si sa te spovedesti si impartasesti (daca nu ai pacate prea mari si nu te opreste preotul de la a te impartasi, pt. o vreme, pana-ti implinesti canonul/epitimia pe care ti-l da etc) cat mai des (cel putin in cele 4 mari posturi de peste an, randuite de Bis. Crestin-Ortodoxa). Daca poti, sa citesti 'Paraclisul Maicii Domnului', daca nu zilnic, macar din cand in cand, sau macar in zilele de post (adica miercurea si vinerea), si nu numai... oricum, cel mai bine, mergi la bis., gaseste un preot iscusit si discuta-ti 'of-ul', apoi vezi si fa ce te sfatuieste. S.a.m.d...

Last edited by cherub; 24.07.2009 at 23:29:14.
Reply With Quote