Subiect: Minune!!!
View Single Post
  #183  
Vechi 11.02.2011, 20:57:20
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Eu nu cu Maxim am ceva, caci el scrie foarte bine si corect ce scrie.
In plus, cunosc foarte bine invatatura despre ousia, hypostasis, perihoreza, fisis, unire ipostatica a firilor, monoprosopism, dyofizitism, dyotelism, etc. , fiindca am citit mai multe decat cele din paragraful citat de dvs.


Si, daca reusiti sa vedeti , el nu scrie despre doua FIINTE intr-un ipostas, ci despre doua FIRI : cea dumnezeiasca si cea omeneasca. Caci nu sunt doua fiinte in persoana lui Hristos, ci doua firi !
Iar dvs. faceti de doua ori consecutiv la doua fiinte care se unesc intr-o persoana.

Aceasta grava confuzie de termeni, pe care ii manevrati cu nonsalanta dar in mod cu totul pierzator de suflet, va plaseaza la egalitate cu ereticii gnostici din primele 3-4 secole ale Bisericii...
FIINȚÁ vb. v. exista, fi, funcționa, trăi, viețui.

FIÍNȚĂ, ființe, s. f. 1. Tot ceea ce are viață (și se mișcă); viețuitoare, vietate. ♦ Spec. Om; persoană. 2. Existență; viață. ◊

fire - Structură psihică și morală a unei FIINTE;


Deci Hristos din moment ce avea doua FIRI , comform definitiei rationale a firii avea si doua FIINTE.

Mail mult decat atat, Fiul este o persoana din sfanta Treime, dar una in Fiinta cu Tatal si Duhul Sfant.

Astfel Fiul facandu-se ca FIINTA “OM” a ramas FIINTA Dumnezeiasca neatinsa si neintinata dupa cum spune Maxim :
Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
. Caci acolo unde prin unire nu s-a produs nici o schimbare sau alterare in cele ce s-au unit, a ramas neatinsa ratiunea fiintiala a fiecareia dupa cele ce s-au unit. Iar acolo unde ratiunea fiintiala a ramas neatinsa si dupa unire, au ramas nevatamate si firile, nepierzand nici una ale sale din pricina unirii.

Spune „ratiunea fiintiala” astfel dand definitia Firii. Trebuia sa te prinzi smechere grec , dar astfel ai aratat cat de rational gandesti.


Imi para rau ca a trebuit sa mai postez din nou pe acest forum, pentru ca sincer mi s-a facut lehamite de postarile anumitor persoane care pretind ca sunt Crestine si Rationale.

Last edited by bob2909; 12.02.2011 at 01:48:28.
Reply With Quote