View Single Post
  #8  
Vechi 08.11.2012, 23:30:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
De la stiinta putem spera cel mult prelungirea vietii sau atenuarea problemelor batranetii! Organismul uman este prea complex pentru a-i putea induce nemurirea... Daca asteptam vreo 500 de ani de evolutie a stiintei... poate poate o sa apara ceva in directia asta... Si chiar daca ar aparea aceasta posibilitate in timpul vietii mele..., nu mi-as dori o astfel de nemurire... probabil ca mi-as cere eutanasia dupa vreo 300 de ani de viata (si nu cred ca ar fi pacat deoarece mi-am prelungit artificial viata)!
Pt a putea face o rasa de nemuritori cam ar trebuie rezolvata problema degradarii ADN-ului in timpul divziunii(deci modificarea genetica extensiva a fiecarei celule din corp), oprirea actiunii radicalilor liberi(mult noroc incercand sa rezolvi asta, dat fiind ca e legat de procesul arderii in celula, si de mitocondrii, deci cea mai de baza activitate a unei fiinte vii), stimularea neurogenezei, etc.(deci si la o privire de ansamblu, e incredibil de complicat. Firea cazuta a omenirii e atat de transaparenta in biologie) . Si sa nu uitam de dificultatile socio-economice ale nemuririi ( eu cred ca am face si noi un fall of the eldar http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Fall...r#.UJwhR-Qz0Zg ,mai putin partea cu Slaanesh.... sper).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.