View Single Post
  #10  
Vechi 13.11.2012, 20:03:37
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Vechea cadere

"Stirea" se incadreaza la capitolul "mandrie adamica", ca multe alte incercari omenesti de a patrunde cu ratiunea in tainele lui Dumnezeu. Sa numim cateva taine care sunt "asaltate" de cutezatori:

Facerea timpului (a veacurilor).
Facerea materiei
Facerea universului
Facerea naturii
Facerea omului

Desigur, mari taine sunt si facerea ingerilor, de pilda. Dar oamenii de stiinta le neaga dintr-un singur si simplu motiv: le sunt cu desavarsire inaccesibile. Despre suflet, la fel. Cu toate astea, cand prind vreo posibila "pista" in descifrarea unei enigme spirituale, imediat se pun pe cercetat. Si teoretizeaza si acum. De exemplu vorbisera despre suflet vazut prin prisma fizicii cuantice... mda.

Articolul acesta se incadreaza deci la "Facerea omului". Va mai pot adauga eu cateva, daca doriti. Cum ar fi "oamenii cyborg" despre care abia acum incepe sa se discute serios, dupa noile realizari in materie de cibernetica, robotica si medicina - imbinarea celor 3 parand atat de...posibila si chiar facila...

Ei bine - precum am facut deja asta - cataloghez toate acestea drept nesabuinte omenesti nascute din mandrie. Un om duhovnicesc ramane rece la asa ceva... si nici macar nu se sinchiseste de ele. Vin din Biserica toate astea? Macar din rasarit? Nu. Vin de acolo de unde apar "morminte ale lui Iisus" in fiecare an, "biblii redescoperite" si "pergamente despre Maria Magdalena, sotia lui Iisus". De asta am zis: "nici macar nu se sinchiseste de ele", pentru ca a sta la fiecare astfel de "provocare" reprezinta o stagnare duhovniceasca... pana la urma clachezi si-ti pierzi credinta.

Luati aminte cuvintele marelui isihast al veacului al XX-lea, Gheron Iosif:

"Sa cercetam noi, cei care ne-am dedicat lui Dumnezeu, daca este credinta cea care ne
stapaneste sau este cunoastere. Daca lasi totul in seama lui Dumnezeu, ai inteles ceea
ce este credinta si vei afla fara indoiala ajutor la Acesta. Atunci, de mii de ori daca vei fi
incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori
decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei
minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti.
Iar daca vezi cunoasterea ca te stapaneste si te pierzi la cel mai mic pericol si
deznadajduiesti, atunci sa stii ca nu ai inca credinta, ca nu ai inca nadejde deplina in
Dumnezeu, care poate sa te scape de la orice rau. Ingrijeste-te sa te indrepti ca sa nu
fii lipsit de un astfel de lucru bun."

Deci raspunsul la oferta "eternului biologic" este credinta, pentru care neg mandria de a cunoaste cele ale lui Dumnezeu, cata vreme nu este El sau unul din sfintii Lui, care sa mi le descopere. Dar si atunci se cade sa le refuz, ca un nevrednic si neputincios.



Doamne-ajuta!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)

Last edited by LgMihail; 13.11.2012 at 20:07:49.