View Single Post
  #3  
Vechi 24.09.2014, 23:42:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Nu sunt nici preot nici persoană înțeleaptă, cu toate acestea permiteți-mi să vă spun și eu o opinie: doliul, psihologic vorbind, se cere experiat iar nu camuflat/negat. Aceasta înseamnă să dați curs simțămintelor și să vorbiți cu cei care au fost legați afectiv de tatăl dvs. Poate aveți de exprimat unele regrete, poate vă e dor, poate vă e teamă etc. Exprimați acestea, fără să le înnăbușiți sub gânduri de apărare precum jena, rușinea sau "nu e voie".

Pe de altă parte, dacă sunteți membră a Bisericii, eu cred că e foarte important să parcurgeți perioada doliului după Tradiția Bisericii, acordînd oarecare atenție și tradițiilor locale (pe care, vrem nu vrem, le moștenim și le întâlnim în jurul nostru). Acestea însă au adeseori și unele conținuturi curioase, chiar deplasate - multe influențe păgâne, superstiții etc. Preotul știe bine care sunt acestea și vă poate ajuta să le evitați.

Cel mai bine cred că este să întrebați mereu pe preot, de câte ori aveți vreo nelămurire. Eventual, părintele vă poate indica și pe alții, creștini vrednici, care să vă povățuiască în unele decizii. Astfel veți avea garanția că faceți tot ce e folositor pentru sufletul celui adormit și pentru dvs.

Doamne ajută!

Last edited by Ioan_Cezar; 24.09.2014 at 23:48:53.
Reply With Quote