View Single Post
  #171  
Vechi 05.09.2013, 23:50:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prefer apa contaminată bacteriologic și cu puțin pămînt în ea, celei de la robinet care provine din surse îndoilenice și e filtrată cum nu știm noi,
Asta pentru ca n-ai baut niciodata cu adevarat "apa contaminata bacteriologic".
Ma refer la bacterii patogene.

Citat:
iar pe deasupra conține și fluoruri, clor, aluminiu, rugină și alte cele.
Din ce zona? Ai vazut un buletin de analiza in acest sens?
Sau le place unora sa lanseze zvonuri pentru a mari profiturile vanzatorilor de apa plata, nu de putine ori contaminata cu "diverse" printre care si excremente?

Citat:
Eu în post și nu numai am băut apă de la fîntîna din parc, apă ”gustoasă” care vine de la vreo 100 de metri adîncime și e verificată periodic, la 3 luni parcă. Apa distilată nici nu știu ce gust are. Multă lume vine din alte cartiere să facă provizii de acolo, am văzut și oameni cu mașini scumpe care cară acasă cu bidoanele deși și-ar permite să cumpere de la supermarket.
Daca vine de la 100m nu inseamna neaparat ca este foarte ok, poate contine anumite saruri in exces.
Ca e verificata periodic, cum? Daca mai curge? Ai vazut vreun buletin de analiza chimic si bacteriologic sau "asa se aude"?
Stiu si eu un izvor care are afisaat "apa potabila" dar daca o pui la fiert nu o sa-ti vina sa crezi cat calcar lasa pe vas.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote