View Single Post
  #4  
Vechi 25.07.2016, 18:05:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Bun gând te-ai gândit. Doamne ajută!
Mulțumim Domnului.

Poți să vi să aduci texte, din sursele amintite, chiar te rog.

Scrierile Sfinților Părinți, aduse, traduse, dăruite de părintele Dumitru Stăniloaie, din P.S.B., Filocalie și altă publicistică, pentru mine, sunt cea mai mare comoară din viața mea, după Sfânta Scriptură.

Un traducător de excepție mai este și părintele Marcel Hancheș, preot misionar de mir, de la Mănăstirea Oașa, care a tradus din Sfântul Ioan Gură de Aur, "Cuvântări despre viața de familie", sau a tradus pe Sfântul Marcu al Efesului (Evghenicul), de la Sfântul Sinod al 8-lea Ecumenic, sau Omilii la Postul Mare, cu scrierile unor Sfinți despre Post, sau "Dreapta Credință la Sfinții Părinți", două volume, la editura Sophia și altele.

Pe părintele Marcel Hancheș, l-am cunoscut personal, am stat de vorbă câteva ore adunate în total, e singurul părinte îndumnezeit ce l-am cunoscut în viața mea, până acum. Avem, la ASCOR, vreo 5 gb, de predici, sinaxe, omilii, cuvântări, ținute de părintele Hancheș, le spunem că sunt cu circuit intern, nu ne lasă părintele să le dăm altora, ca să nu ajungă pe internet, ne-a rugat părintele, ca să se smerească, să le ținem pentru noi, să nu le punem niciunde.

Sunt cele mai bune predici ce le-am auzit vreodată în viața mea, mai bune ca ale părintelui Constantin Galeriu, pe care-l pun pe locul doi, și Mitropolitul Bartolomeu Anania, pe care-l pun pe locul 3. E clasamentul meu, nu vreau să supăr vreun frate sau soră... :)

Mai sunt multe de spus, dar mă gândesc la câteva texte din PSB să le punem aici.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 18:36:58.
Reply With Quote