View Single Post
  #1614  
Vechi 03.04.2017, 11:24:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sava asta mi-a devenit antipatic de cand a pus Vulcanescu niste clipuri in care Sava era un fel de supererou in lupta cu ereticul Bartolomeu. Doar colantii ii lipseau, in rest era fix Superman. :)

Pe urma am incercat sa ascult o conferinta de aia de-a lui atunci cand a venit in tara. Dar cand l-a intrebat cineva despre visul cu Parintele Paisie si el a spus ca-i adevarat, atunci m-a pierdut. Asa au unii noroc, viseaza intotdeauna cate un sfant care-i la moda in acel moment si asa afla calea de urmat. :)
Asta ma calca pe nervii la ortodocsii pietisti/zelotisti: cum aude un monah voci in cap sau are un vis, gata! toti prostii, indeosebi toate proastele evlavioase cad pe spate.
Recunosc: de cind m-am inversunat contra miscarii stilis.., pardon, nepomenitoare, am scos din nou la suprafata neincrederea mea innascuta in evlvie, vise, minuni, superstitii si duhovnicolatrii, precum si impotriva pietismelor magico-zelotiste de toata mana. Prefer o traire mai rationala, chiar rationalista a credintei decat delirul monaholatru care e la moda acum prin diverse sinaxe de debara. Iar canoanele NU sunt dogme! Asta e ceva de catehizare elementara. Pot deveni, functie de evolutia societatii si mai ales a Bisericii, obsolete.
Si din acest motiv Sinodul din Creta a fost un mare fiasco: trebuiau intai sa anuleze toate canoanele pe care se bazeaza "facatorii de sinaxe", si astia nu mai aveau argument. Totul a fost graba penibila a mosului sincretist Bartolomeu, iar acum, e cheful de faima al unora din jurul mosului zelotist Zisis.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote