View Single Post
  #701  
Vechi 28.05.2018, 00:15:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e vorba de vrednicie, ci de curatie.
Da știu, curația apare fix după 40 zile, înainte de 40 de zile este imposibil să fie invers. :))
Sf. Ioan Gură de Aur tocmai asta spune că vrednicia nu ține de timpuri, perioade sau soroace.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pregatea, dar nu se impartasea.
Pentru că făcea ascultare! Dar la fiecare Liturghie mergea pregătit pentru a se împărtăși. O fi întâmplătoare această înțelegere?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si spune ca a simtit mai mult decat daca s-ar fi impartasit.
Da, ascultarea aduce mult folos. Și nu se putea împărtăși fără binecuvântare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Deci nu e necesar sa te impartasesti des,
Serios? Faptul că unii au ajuns la concluzia asta și alții la cealaltă, nu înseamnă că una din variante este greșită. Fiecare alege ceea i se potrivește mai bine sau, mai exact, ceea ce consideră duhovnicul că i se potrivește.
Concluzia ta este în totală contradicție cu practica Sf. Ioan de Kronstadt. Am dat doar un exemplu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
in schimb e foarte bine sa te spovedesti des,
Împărtășirea des automat implică spovedanie sistematică, oricum mai des decât termenul de 40 de zile. Spre exemplu spovedania la 3 săptămâni este de ori mai mult decât cei care se împărtășesșc la 40 zile și văd spovedania ca pe un act juridic.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am spus ca nu stiu ce face un preot, nu cunosc niciunul in mod atat de strans, sa stiu care e viata lui privata in amanunt. De aceea nu stiu nici ce reguli au preotii.
Și uite așa eviți să dai un răspuns pertinent. Nu ai participat la niciun botez/nuntă care s-a ținut sâmbăta și preotul a fost invitat la masă?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Cleopa spunea ca la manastire calugarii se spovedeau zilnic cu cativa ani inainte, iar in timpul cand vorbea se spovedeau saptamanal.
Greu de tot măi Cătă! Eu te întreb de mere, tu îmi răspunzi de pere. Preotul care slujește zilnic crezi că se spovedește zilnic și ține post permanent?
Reply With Quote