View Single Post
  #706  
Vechi 28.05.2018, 13:51:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Serios? Eu am înțeles altceva. Citez: ”Menționăm însă încă o dată că practica desei împărtășiri era aproape străină Bisericii Apusene din secolele al XII‑lea–al XVII‑lea, în care scolastica era pusă deasupra Tradiției, iar din cauza iezuiților acest curent a pătruns și în Teologia Răsăriteană.” Deci în această perioadă catolicii nu se împărtășeau des, contrar practicii din Biserica Răsăritenă.
Asta e ce spune gresit paritnele Pruteanu, tu ai ajuns sa crezi ca fiecare cuvant rostit de domina sa e corect, nu poate gresi niciodata. Complet gresit ceea ce spune, in cartea Sfantul Nicodim scrie ca se impartaseau de doua sau trei ori pe an. In timp ce Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca multi (probabil majoritatea, din moment ce spune ca de multe ori nu se impartasea nimeni in cursul anului) se impartaseau o data pe an. Nu am mai mentionat data trecuta o alta greseala la parintele Pruteanu, diac. Ica spune ca moda catolica aparuse cu putin timp inainte de miscarea colivarilor, in timp ce parintele Pruteanu spune ca apusenii s-ar fi inspirat de la ortodocsi, datorita cartii sfantului Nicodim. Atunci era vorba de impartasirea zilnica, probabil. In sec. XX se implementeaza acesta practica la catolici, impartasirea saptamanala (fara spovedanie de fiecare data), pe care o iau si ortodocsii care au propovaduit impartasirea deasa, prima data aparuta la ortodocsii din vest. Spune chiar parintele Pruteanu ca aceasta practica apare la catolici in preajma Conciliului Vatican II.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
:)) Greșit! Împărtășirea des este o învățătură apostolică păstrată de Biserică până astăzi. Practica s-a păstrat cel mai bine la preoți, iar canoanele nu sunt expirate.
Practica nu s-a pastrat niciunde, e o afirmatie nefondata a celor ce sustin impartasirea deasa. In timpul Sfantului Ioan Gura de Aur se impartaseau cei mai multi o data pe an, iar in timpul Sfantului Nicodim de doua sau trei ori pe an. Si a ramas la fel pana in sec. XX, pana au aparut cei ce s-au luat dupa catolici si au construit false argumentatii. Mai mult, multi se botezau in acele timpuri la varste ai inaintate, inclusiv sfinti, deci nici nu se impartaseau.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ar fi fost culmea ca Părintele Pruteanu să aducă argumente care să-i taie craca de sub picioare
E normal, fiind infailibil. Parintele Pruteanu a copiat, cel mai probabil, majoritatea argeumentelor din cartile celor ce sustin impartasirea deasa. Am aratat ca spune gresit si fata de ceea ce scrie diac. Ica, nu era greu sa verifice cateva minute citatele acelea ale canonistilor. Dar cand cineva devine obsedat de un parinte nu mai vede nimic gresit la el.
Reply With Quote