View Single Post
  #54  
Vechi 31.01.2012, 00:47:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Si daca se privatizeaza tot credeti ca o sa fie mai bine? Mai ales in situatia in care se afla poporul roman? Ma inteb doar daca romanii vor putea sa isi permita, caci de bine de rau, mai gasesti un medic al saracilor in prezent.

Medicii săracilor vor fi mereu medici ai săracilor. Medicina nu este de stat decât de foarte puțin timp: cam două generații. Și până atunci existau medici ai săracilor, când Casa De Asigurări de Stat nu era.

În mod cert majoritatea românilor vor putea să își permită. Să presupunem o vânzătoare la butic, care în București câșrigă 1000 de lei pe lună. Fără impozitul pe sănătate, ea va câștiga 140 lei în plus în fiecare lună. Acuma, să presupunem că, la un moment dat, ea face o apendicită. Este în fața următoarelor costuri (medii, pentru București): consult medic de familie: 40 de lei. Internare 3 zile în secție de chirurgie:cca 300 de lei. Analize: 200 de lei. Acte chirurgicale: 400 de lei. Act anestezic: 100 de lei. Închiriere bloc operator 1 oră și staționar 4 ore: 100 de lei. Materiale și medicamente: cca 100 de lei. Control chirurgical: 60 de lei. În total, va primi facturi de aproxiamtiv 1000 de lei.
În prezent, plătește cam 500 de lei fără nicio factură: 300 de lei șpagă chirurg, 100 de lei șpagă anestezist, 100 de lei alte șpăgi (asistentă, infirmieră, rezident).

Prin urmare, pentru producerea unui risc asigurat (intervenție pentru apendicită) ea a beneficiat de despăgubiri de 500 de lei de la sistemul de asigurări și plătește direct 500 de lei (franșiză neoficială). Cu alte cuvinte, faptul că este asigurată la stat i-a scăzut cheltuielile cu 50 %. Dar cât timp și câți bani a dat ca prime de asigurare pentru asta ? Un calcul simplu arată că break even point-ul ar fi fost între 3 și 4 luni. Prin urmare, pentru o vânzătoare care nu se operează mai des de 3 ori pe an, asigurarea nu este rentabilă.

La același rezultat se poate ajunge mai elegant, pe cale teoretică. Singurele asigurări rentabile sunt cele la care probabilitatea evenimentului asigurat este foarte mică. Are sens să mă asigur de lucruri improbabile, dar cu consecințe devastatoare asupra buzunarului meu, precum: incendii, cutremure, infirmitate ca urmare a unui accident auto. Nu are sens să mă asigur pentru evenimente a căror probabilitate se apropie de 1. Mai devreme sau mai târziu, în mod sigur voi avea nevoie de o operație. În mod sigur nu voi putea merge câteva zile sau săptămâni la serviciu ca urmare a unei boli. În mod sigur, mai devreme sau mai târziu, o să trebuiască să îmi iau ochelari și am să-mi pierd dinții unul câte unul, până ce voi avea nevoie de proteză. Asigurându-mă pentru evenimente sigure, tot ce fac este să plătesc atât propria despăgubire cât și partea asiguratorului (profit plus cheltuieli administrative): ceva total absurd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.01.2012 at 00:50:12.
Reply With Quote