View Single Post
  #2  
Vechi 24.09.2020, 16:00:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Am avut și noi o biblie cu litere din alea vechi, slavone, chirilice. N-o mai găsesc. Cred că ne-a furat-o careva s-o vândă să facă bani. Era foarte veche. Cred că era de pe vremea dacilor. Mulți ar zice că dacii nu știau scrie. Cum să nu. Păi de plăcuțele de aur și de plumb cu scriere dacică ați auzit? Ei vedeți. Puteau și tipării darmite să scrie și să citească. La ce ți-ar putea folosi matrițe de aur sau de plumb? Dădeai cu vopsea și tipăreai pe orice. Ce rost ar fi avut dacă nu știai scrie și citi? Cică Gutemberg a inventat primul tipar. Românii le-au inventat pe toate de la Dumnezeu dar din pismă ceilalți nu vor să recunoască. Și roata și războiul de țesut și mingea și căruța... toate noi le-am făcut și de asta suntem vinovați. Nu le-am dat și altora cu instrucțiunile de folosire și a ieșit rău, mulți le-au folosit spre rău, au făcut război și propagandă cu ele.

__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote