View Single Post
  #5  
Vechi 30.09.2010, 10:01:03
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul



O serie de produse pot fi considerate koșer doar în cazul în care procesul de producție sunt însoțire de anumite ritualuri iudaice și sunt ferite de contact direct cu goym (neiudei). Din aceste considerente, creștinilor ortodocși se interzice consumul unor astfel de produse.

Nu inteleg parte cu ritualurile....poate firmele ce produc exclusiv pt evrei or face ritualuri...desi eu cred ca asta se aplica doar in cazul carnii unde stiu sigur ca se citeste o rugaciune la sacrificarea animalului. Cat despre faptul ca sunt ferite de contact direct cu neiudeii-asta poate in Israel ca in alte tari nu lucreaza domnii de ei{evreii} la un nivel atat de jos si in concluzie majoritatea muncitorilor sunt neevrei. Cand afirm aceste lucruri ma bazez pe faptul ca firma de ciocolata englezeasca Cadbury este trecuta in lista evreilor la kosher si e o firma cu numerosi angajati care produce ciocolata de mult timp si cu siguranta nu numai pt evrei.

Afirmatia de sus m-a pus pe ganduri deoarece eu consum produse kosher din simplul motiv ca seamana cu cele de acasa...Nu stiu in schimb pozitia Bisericii despre consumul de carne de la evrei si musulmani...unde stiu ca se citeste rugaciune...
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote