View Single Post
  #21  
Vechi 21.02.2011, 00:04:51
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Să-mi spună odată că-s bolnavă! Să-mi spună orice. Doamne-ajută.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Catisma,
Ti-am scris tocmai...–asta a fost cea mai mare greseala pe care am putut sa o fac, dar pe atunci nu stiam asta. Situatia mea a degenerat in ani de zile, la fel ca tine, nici eu nu am luat masuri imediat.
Si eu am ignorat ani de zile, dar pur si simplu pentru faptul că n-am dat importantă. Si eu la fel gândesc acum, că am gresit.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Se miscau lucrurile in casa [...] Am citit si primul thread, asa ca am vazut ce povestesti despre femeia aceea care ti se pare dubioasa. Ceea ce iti spun e strict parerea mea, eu una nu cred ca ea e sursa problemelor tale, cred ca era doar un om mai ciudat, poate avea probleme psihice sau poate ca ea chiar “vedea” anumite lucruri. Ca cineva sa iti dea viata peste cap trebuie fie sa se priceapa foarte bine, fie sa apeleze la alte persoane –si genul asta de servicii se platesc foarte, foarte scump.
Nu e nevoie să plătească nimic. „X” (cum am numit-o eu) nu era nici nebună, nici ciudată. Era pasionată de paranormal la un nivel maxim, as putea spune, era un mod de viată pentru ea. Având în vedere faptul că m-a invitat în ciudătenia ei si apoi s-a supărat pe mine, nu m-as fi mirat să aflu că se si ocupa cu practici oculte. Sunt foarte multe persoane si în România, si în străinătate, care se ocupă cu asa ceva. E probabil procedura cea mai simplă si mai rapidă din lume, aceea de a-ti pierde sufletul.

Mai târziu mi s-a confirmat această ipoteză, într-un mod mai degrabă remarcabil, vara trecută, cu un amănunt pe care părintele nu avea de unde să-l stie. Si mă opresc aici.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Chiar daca este vorba de femeia aceasta, singurul lucru pe care poti sa il faci este sa te rogi pentru ea, pentru sanatatea si pentru binele ei, asta este cea mai buna aparare si singura protectie pe care ti-o poti face impotriva raului.
Din câte am mai văzut, în sfaturile date de preoti, e bine nici măcar să nu te mai gândesti la persoana pe care o bănuiesti că ar fi făcut vrăji. La fel cum se zice: „să facă tot posibilul să nu aibă nici un contact cu persoana pe care o bănuieste că i-a făcut farmece, să nu primească nimic de la ea si să nu-i dea nimic” (din cărticica Acatistului Sf. Ciprian/Ed. Bunavestire), am văzut că sunt multi părinti care recomandă să nu mai ai de-a face nici în gând cu persoana respectivă. Se lasă în plata lui Dumnezeu, că El le stie si le chiverniseste pe toate. Pentru vrăjitori nu ne rugăm - fie si măcar pentru a ne proteja noi însine de orice „sensibilitate” din partea lui; căci se pare că „stiu” când sunt pomeniti... Asa că... Stii cum e vorba... cine s-a fript cu ciorbă, suflă si-n iaurt... E mai prudent.


Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Din felul in care ai descris acele zvacnete, ai manifestari identice cu ce am avut eu, cauta totusi pe google...eva asa de grav, nu dispera, pastreaza-ti increderea!
Nu e vorba de încredere; e vorba de a fi realisti. Trebuie să mă sustin cumva. Încă o dată, nu sunt numai zvâcnete; nu trebuie să ne cramponăm pe ele. Astea sunt numai supărări de „serie nouă”; paleta e foarte largă. Dar chiar si asa, înteleg că trebuie privite ca un simptom si trebuie să le „tratez”, ca să mă sustin, cumva. Apropo de „Somn usor”, asa e, nici un efect. Am mai luat o chestie, se numeste „Dormolin” - asa, pentru starea generală, nu pentru „a mă tine în somn”. Una peste alta, poti să iei orice, poti să-ti ascunzi mâinile sub pernă sau unde vrei, poti să faci acupunctură (cum îi venise ideea bietei maică-mii în seara asta), dacă vrea vrăjmasul să-ti facă tot felul de figuri, nu-l opreste nimic.

Multumesc pentru încurajări... Psihic eu zic că stau bine, având în vedere prin câte am trecut.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Ce povestesti tu de canonul pe care l-ai primit, de linistea de care te-ai bucurat in perioada cat l-ai tinut … am trecut si eu prin aceeasi situatie, dar la mine doar primele nopti erau linistite, dupa care reincepea nebunia din casa.
Da, la mine a fost liniste sase săptămâni. Nu-i de colo. Încă o dată, mă gândesc că desi avem multi de-a face cu lucruri din astea, situatia are niste variabile, de la caz la caz.

Plus ce mi-a spus părintele, foarte scurt, punctat si extraordinar de precis. M-a „luminat” brusc apropo de conditiile în care mi s-a întâmplat ce mi s-a întâmplat.

Ulterior am mai făcut si eu corelatii cu spiritismul meu, pentru că de multe ori trecem peste niste lucruri pe care din ignorantă sau superficialitate, nu le dăm importantă.

Ce as vrea să înteleg, în continuare, e ca la tine: de ce mi se întâmplă de atâta timp - si ce pot să fac. Poate mi-a dat Dumnezeu un „respiro” cu părintele de astă-vară; am mai avut câteva momente din astea, în viată (desi mult mai scurte). Încă nu m-am lămurit care-i voia Lui.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Incearca sa ajungi la manastirii Frasinei sau, daca nu ai timp, scrie o scrisoare si trimite catre staretul mana...e de parintele staret de acolo. La Cotmeana nu am ajuns, dar intentionez sa o fac.
Am să încerc. Am mai fost la mănăstiri si la biserici dar va trebui să găsesc iarăsi o modalitate... Eu fac un soi de „echilibristică” între aceste probleme si muncă, pentru că trebuie să si trăiesc... Sper să ajung. Vorba părintelui Arsenie Boca, să nu ne spunem planurile cu glas tare, că după aia ne pune piedici vrăjmasul.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Hai sa-ti povestec cum am aflat eu despre aceste “hypnagogic jerks” sau “myoclonic jerks”. Eram epuizata de oboseala, eram terminata, ajunsesem la limita, nu mai aveam nici resurse, nici puter...raspunsul pe care il asteptam. Insa trebuie sa precizez ca la momentul cand s-a intamplat asta eu scapasem de toate ciudateniile din casa de ceva timp, era liniste ……
Deci în urma rugăciunilor, ti s-a dat un semn că ai o problemă de sănătate, zvâcniri hipnagogice. Deci medicală sau nemedicală, poltergeist sau zvâcnete hipnagogice, tot printr-un canon ai scăpat. Si încă unul personal. Mi se pare foarte interesant ce spui.

Sau e un mod ocolit prin care Dumnezeu ne trece prin niste suferinte, ca să ne rugăm si să ne apropiem de el, după care ne spune: uite, măi, de fapt, ce-ai avut. Eu nu-L scot niciodată din ecuatie si mă bucur că nici tu nu L-ai scos.

Oricum, e experienta ta si mă bucur că ai împărtăsit-o aici. Am primit foarte multe mesaje asemănătoare cu al tău, iar cei care mi le-au trimis nu păreau să le fi făcut publice. Oricum, forumul e plin, si-asa, de relatări de felul ăsta, pentru cine are curiozitatea si răbdarea să le parcurgă.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Preoti exorcisti sunt preotii care citesc Moliftele si slujbele de alungare a duhurilor necurate. Ti s-au citit Moliftele in casa? Daca nu, cheama un preot care sa o fac, explica-i situatia. Mergi la Zlatari, sfatuieste-te si cu preotul de acolo.
Am făcut Sfestanie si molifte în casă, da. Am mai mers si la biserici si la preoti.
Chestia e că nu mai am timp de recomandări; simt că timpul e pretios si nu îmi mai pot permite „încercări”; să încercăm si-asa. Am nevoie de ceva drastic, final. În paralel cu urmarea unui tratament, ori fac un canon de una singură, ca tine, ori îl tin pe cel pe care-l am, dacă nu dau de-un om puternic (asa cum mi-a spus un alt părinte, odată), nu stiu ce-as mai putea face. Dar revin la ideea initială: totu-i o lectie si Dumnezeu singur stie când ne iartă.

Citat:
În prealabil postat de Juliaa Vezi mesajul
Eu sunt convinsa ca ai sa fii bine, ca se va rezolva totul, ca ai sa-ti regasesti linistea. Nu-ti pierde increderea. Si (daca inca nu ai facut-o) mergi la manastirea Radu Voda si roaga-te Sfantului Nectarie sa-ti dea ajutorul si sfaturile de care ai nevoie.

Iti doresc numai bine.
Am să fac si asta, Julia, uite, am fost de multe ori, dar la Sf. Nectarie nu m-am rugat încă. Multumesc. Doamne-ajută.

Îti multumesc pentru sugestii si pentru „povestea” ta. Sper să ajung si eu la o concluzie si la un final, pentru că mi-e foarte greu. Ca să închei pentru seara asta, vă mai spun încă o dată: aveti grijă la ce fac copiii vostri si nu-i lăsati să aibă de-a face cu horoscoapele, spiritismul, vrăjiitoria si nimic de acest gen. Nu-i o glumă!
Reply With Quote