View Single Post
  #1534  
Vechi 12.03.2011, 18:51:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Interesant. Eu stiu ca Biserica Ortodoxa recunoaste botezul si in afara ei pentru ca, daca un catolic vrea sa treaca la ortodocsi, nu trebuie sa mai fie botezat, ba chiar era pe net la un moment dat un catolic care scria ca el vroia musai sa se boteze la ortodocsi ca sa fie sigur ca este ortodox pentru ca avea el nelinistea asta legata de invaliditatea botezului catolic invatata de la unii ortodocsi mai pe stil vechi, si ca atare era tare suparat ca nici un preot ortodox la care fusese nu a vrut sa il reboteze, asa ca tare vroia sa gaseasca un preot pe stil vechi, ca sa primeasca in sfarsit Botezul. Nu stiu ce s-o mai fi intamplat cu el.

Si apoi am auzit inclusiv de unii (neo)protestanti care au trecut la Ortodoxie fara sa fie rebotezati ci li s-a considerat valid Botezul lor...
Eu am mai scris, doar pentru cei care vin la ortodoxie, adica se convertesc de la alte culte crestine, prin iconomie (pogoramant), Biserica echivaleaza unele Taine ale eterodocsilor, fara sa le repete. Nu numai Botezul, ci si casatoria sau si altele. Asa a fost dintotdeauna, cu cei ce erau schismatici sau eretici si reveneau in Biserica, desi nu li se recunosc tainele. La pagani se face in schimb tot Botezul. Am scris despre asta aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...mie#post314719