View Single Post
  #32  
Vechi 05.12.2012, 15:43:56
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Smile @AlinB

Iarta-ma, dar nu meriti efortul. Ai trecut pe aici si trebuia sa fi cu lectia invatata:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=9938&page=33 (primele doua posturi).

In primul ai tacluirea Sf. Nicodim la intunecarea soarelui din ziua rastignirii Domnului.
In al doilea post ai extrase de la sinodul care a anatemizat vechiul calendar (sec 16) si care s-a folosit in inaintarea anatemei de "inteleptul Ptolemeu". Deci cam cum crezi tu ca era privit geocentrismul de vreme ce a fost folosit ca argument in favoarea unei anateme?

Despre Gheron Iosif, cauta in Marturii din viata monahala. Aveam insemnat pe cartea mea, dar nu o am la indemana. Vei gasi elemente ca:

1. Talcuirea pe larg a vechii "chimii", cea cu cele 4 stihii, aplicata si demonstrata ascetic de catre Staret (adica talcuieste temeiurile creatiei si cum cele 4 stihii influenteaza ispitirile, sporirea duhovniceasca, manifestarile trupului uman, etc.).

2. Ceea ce am eu la semnatura: refuzul stiintei moderne in favoarea credintei. Aceasta l-a scapat de multe boli si i-a oferit nenumarate descoperiri - aceasta lepadare.

3. Mentionat eterul - element neacceptat de stiinta moderna, caracteristic vechii cosmologii.

4. Mentionata miscarea soarelui prin eter.

Mai adaug: trebuia sa stii ca soborul de sfinti sau consensul sfintilor nu este in mod necesar materializat printr-un "sinod ecumenic". Sinodul este expresia exterioara a unui consens interior, a unei credinte anume. De altfel, un sinod ecumenic intareste hotararile celui anterior si este format din Sfintii vremii. In ceea ce priveste geocentrismul, avem un consens de aproximativ 20 de secole. (fiind constient ca in secolul ateist XX, afara de Gheron Iosif - ca figura cunoscuta mie -, numarul celor recunoscuti ca fiind sfinti si dovediti ca fiind geocentristi este foarte mic). Cu privire la calugarii contemporani, iarta-ma, dar nu traiesc in carti. Mergi, perinda-te pe la manastiri. Vei gasi numerosi duhovnici, parinti sau frati de aceasta factura. Eu am cunoscut recent unul, inchinoviat de 4 ani la Prodromu. Cand a intrat in manastire avea in jur de 40 de ani si era scolit "bine" in lume. Cand l-am reintalnit mi-a zis: "stii care e centrul universului? Iti spun eu de la Sfintii Parinti: Pamantul!". Eu sunt geocentrist de multa vreme, tot de la Sf. Parinti. Nu prea vad ce poti concepe tu despre mine si despre motivatiile mele. Ti se pare o "mandrie" sau poate o nebunie? Cu privire la prima, nu ai dreptul sa ma judeci. Iar cu privire la a doua, nu am dreptul sa te contrazic. Eu in schimb imi cunosc motivatiile si ti le prezint. Se vede clar cat de orb te faci...


De asemenea cauta cartea: Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos, editata de Man. Paraklitu. Eu am avut-o imprumutata de la duhovnic si nu o mai am. Acolo vei gasi o intrebare adresata de un oarecare, Sfantului. Acesta vroia sa stie cum e cu miturile vremii sale (existente in Imp. Bizantin inca si atunci): Sf. Ilie alergand balauri pe nori => fulgere si tunete; soarele ar avea fata, maini si picioare (chestiune reprezentata si in picturile bisericilor, prezenta si astazi - de ex. la manastirea Rila din Bulgaria), s.a.

Sfantul infirma aceste mituri, catalogandu-le credinte babesti, dar cand ajunge la soare, talcuieste astfel:

1. Nu are fata, maini, picioare (etc.) - deci infirma mitul.
2. Este mult mai mare decat pamantul.
3. Strabate cu o viteza mare cerul pentru a lumina toata lumea pamanteasca, grabindu-se sa ajunga inapoi si niciodata intarziind - descriind astfel si in multe alte fraze miscarea soarelui in raport cu Pamantul stationar.

Acest Sfant a dat multe proorocii Bisericii si s-a bucurat (pana la o vreme) de o credinta totala in cuvantul sau: pe seama unei vedenii de el avute, avem in calendare sarbatoarea: Acoperamanatul Maicii Domnului (alt temei pentru aceasta sarbatoare nefiind).

Nebun pentru Hristos fiind s-a bucurat de un drum pana in iad - in centrul pamantul, precum singur descrie - si un drum prin cosmos (afara de cel avut in ceruri; se face clar distinctia), descriind imensitatea cosmosului care, desi NU este infinit, a fost facut de Dumnezeu in asa fel incat omul sa nu-i dea de capat. Zicea ca zbura cu repeziciune si strabatea, iar planetele nu incetau sa apara. Aceste aspecte stiintifice erau de neconceput pentru invatatii antici Aristotel si Ptolemeu care exprimau gresit dimensiunile universului si structura lor. Tocmai de asta tot afirmam aici: geocentrismul biblic si patristic NU este preluat de la greci. Sfantul Vasilie spune ca acestia (grecii), de la Moise l-au luat!

In Hronograful lui Ghe. Chedrinos, cosmologia apare la Set, fiul lui Adam - cel rapit in ceruri la varsta de 40 de ani, de unde se invata "scrisul si tainele universului". Mai apoi este pastrat dupa potop, iar egiptenii (fii lui Ham) il invata de la Avraam.

Iti sunt straine lucrurile astea? Uite, ti-am dat numeroase carti. Fa rost de ele, descurca-te... Pe mine lasa-ma in prostia si in ignoranta mea, caci am un post de dus.

Chiar iti voi urma sfatul si ma voi retrage pana la o vreme... :D

Iertati si binecuvantati!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote