View Single Post
  #72  
Vechi 09.11.2018, 23:49:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am înțeles și această referire, am zis în celălalt mesaj că e tributar academismului ecumenic, de aici și unele ieșiri, la fel ca și Adrian Papahagi, Mihai Neamțu etc, n-o să citez niciodată chestiuni ecumeniste de la el, am zis asta.

Eu când l-am citat am făcut-o pentru a surprinde interpretările vizavi de evenimentele fierbinți în care e implicată Biserica la care el e conectat atent atât, nu i-am preamărit ecumenismul, n-am citat nicio cugetare ecumenistă de-a lui.

Când o să iasă altul mai curat și mai curajos în față să-și ia toate flegmele și dintr-o parte și din alta atunci o să-l citez și pe acela.
Deocamdată activismul civic al multor creștini, nu depășește un anumit nivel și există destui care folosesc diferite evenimente ca să lovească și mai mult în Biserică, gen teologul Mihai Silviu Chirilă după eșecul referendumului, e un antiecumenist M.S.C. dar nu-mi place stilul acela, trebuie moderație și în partea aceasta.

Putem cerceta toate și păstra ce e bun de la fiecare.

Unii îl acuză pe părintele că e bădăran, a primit și acuza asta nu nepărat de aici de pe forum am vrut să ating cât mai multe raportări pe care le-am citit vizavi de el de-a lungul timpului din mainstream.



Nu neapărat că nu-l apreciază ateii, a fost invitat la diferite evenimente așa mai mult pentru a crește audiența evenimentului, sau a postului după care cei care și-au făcut reclamă pe spatele lui au lovit chiar în Biserică la momentele grele.
Nu știu dacă erau atei toți cei care-l criticau pe internet și-l înjurau.

Mi se pare corect când a zis că va limita mult proiectele și își va doza efortul către cei care au nevoie și dispoziție să înțeleagă.
Primul tau mesaj a fost extrem de laudativ la adresa parintelui, descriindu-l ca pe un varf al ortodoxiei de la noi. Conteaza credinta lui Arie, chiar daca o fi facut si lucruri pozitive, ca sa dau un exemplu. Spune multe lucruri gresite, plus o propaganda a invataturilor ecumeniste. Trecand peste faptul ca spune ca Biserica Ortodoxa si cea catolica sunt surori si ca Papa Ioan Paul este sfant, chiar si despre Medjugorje spune: „Despre Medjugorje, mă abțin. Dacă vă așteptați să vă spun că este vorba despre o viziune eretică, mă abțin. Este totuși vorba despre Maica Domnului” Chiar si catolicii afirma ca sunt false viziuni, in timp ce parintele crede ca este o aparitie a Maicii Domnului. Plus o multime de invataturi gresite, la fiecare conferinta, de genul nu conteaza confesiunea in cazul unei viitoare casatorii, pomenirea celor din afara Bisericii etc. De aceea este foarte apreciat mai ales de cei ce au conceptii ecumeniste, ca simplu, de exemplu. La parintele Pruteanu (care spune multe lucruri eronate) si diac. Ica (tot un propovaduitor al cocneptiilor ecumeniste) am putut gasi si multe lucruri corecte, ce pot fi citate. Nu pot spune ca am gasit si la parintele Necula.
Reply With Quote