View Single Post
  #7  
Vechi 16.04.2013, 18:43:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Linkul cu pricina imi da eroare,nu am putut sa citesc!
Despre ce este vb?
"Principala țintă a americanilor amish, stabiliți în urmă cu 15 ani în satul Pătrăuți, județul Suceava, este să convingă cât mai mulți moldoveni să se convertească. Pentru a-și atinge cât mai rapid ținta, familiile de americani amish, conduse de Titus Miller, îi ademenesc pe creștinii ortodocși cu alimente, cu bani, animale, cu un tractor, cu un petic de pământ sau cu haine.

Potrivit Libertatea, pentru că s-a lepădat de religia ortodocsă, o femeie a primit în schimb o vacă bălțată. Maria Burduja este printre cele mai sărace din sat. Femeia are 12 copii, cel mai mic are două luni, iar cel mai mare 13 ani. S-a născut ortodoxă, dar a trecut în comunitatea amish pentru a primi ajutor. Răsplata lui Titus Miller? O vită!

“Americanii, să le dea Dumnezeu sănătate, mi-au dat în luna februarie o vacă. Acum, a făcut și un vițel. Ne-a fost de mare ajutor animalul asta. Toată familia mea se hrănește cu lapte”, povestește Maria Burduja.

Comuna Pătrăuți este acum împărțită în două tabere. Pe de o parte sunt românii care nu s-au lăsat momiți să-și lase religia ortodoxă pentru o viață mai bună, de cealaltă parte, sunt românii amish care au primit la schimb alimente, animale sau lucruri cu care își pot întreține familiile, scrie Libertatea. "

Sunt mai multe informatii pe Libertatea...Evident, majoritatea comentatorilor aplauda pe cei care dau o vaca.

Last edited by Parascheva16; 16.04.2013 at 18:49:32.
Reply With Quote