View Single Post
  #26  
Vechi 27.02.2017, 13:22:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Iuliu draga, pina la urma, nici eu nici tu nu sintem liturgisti, ci parintele Pruteanu. Care NU e nepomenitor-cipofob-stilist-alta specie ciudata. Ovidiu si Mihnea sint oameni chiar interesati de Miezul Bisericii, care este Liturghia, si de aceea ei vorbesc, pentru ca au o credinta vie si informata.
E vorba NU e "innoi" Liturghia, Bugnini-style, fereasca Cerul, ci de a elimina discrepantele si inovatiile ilogice, atita tot.
Pai ce le-am spus eu sa nu vorbeasca ? Sa vorbeasca oricat ca de aia au maini.
Dar chiar si unul ca mine cu o credinta neinformata are dreptul la un punct de vedere. Si punctul meu de vedere este asta : cea mai mare greseala pe care ar face-o Biserica Ortodoxa, este sa asculte la astia care vor o biserica "moderna".

Vedem ca sunt o gramada de oameni care ii lauda pe catolici ca au o biserica moderna. Dar de ce nu rupeti usa acolo cand e liturghia aia mititica daca tot va place ? Ca popa ala catolic cand nu face dus si nu il imita pe Elvis la Protv, se ocupa si cu alte lucruri. :)

Despre schimbarile liturgice, si acestea trebuiesc facute cu cap. Eu imi amintesc ca am citit tot felul de teorii scrise de Parintele Pruteanu, unele care sunau bine, altele care mi s-au parut nastrusnice. Din punctul meu de vedere, nu se poate face nici o reforma in acest moment. Preotii si ierarhii au nevoie de lectii de smecherism ca sa inteleaga cand grecii sau bavarezii incearca sa-i traga pe sfoara profitand de naivitatea lor. Credinciosii au nevoie de catehizare. Apoi ne putem ocupa si de reforme liturgice si de alta natura.
Reply With Quote